во ,

18 Откритија од минатото кои не импресионираа денес

Реклама

Неодамна видовме вести за тоа како семејство фармери пронашле остатоци од античка римска вила со уникатен мозаик во нивната област. Прикажана е сцена од Хомеровата Илијада, а самото дело е извонредно добро зачувано. Така, бевме љубопитни колку често луѓето наоѓаат такви наоди, и се покажа дека таквите откритија ги прават не само археолозите, туку и обичните луѓе кои штотуку решиле да копаат во својата градина.

Вака изгледа бедрената коска од диносаурус стар 140 милиони години.

Предупредување за куче изложено во мозаици на прагот на римска куќа стара околу 2 илјади години.

Откриени досега најголеми отпечатоци од диносауруси.

Дури и малите отпечатоци се импресивнo по големина.

Палетата на древен египетски уметник, зачувана во совршена состојба.

Работата на палеонтолозите надвор. Овде нашле огромна коска од диносаурус.

Реплика со целосна големина на скелет на аргентосаурус, со фрагмент од бедрената коска до него. Целосна големина – 2,5 метри.

„Мојот пријател го најде ова додека копаше во својата градина. Старо е околу 3-4 илјади години. Тој одлучи да го даде на локалниот музеј“.

„Се шетав со детектор за метал и наидов на ова. Декорација на римска количка во форма на тигрица“.

Ова е Сју, еден од најголемите и најдобро зачуваните скелети на Тираносаурус Рекс.

И ова се забите на тираносаурусот.

Мегалодон заб наспроти заби од бела ајкула.

„Долго време не можев да сфатам што е тоа на мојот прстен. Испадна дека се пердуви од диносаурус“.

Антички отпечатоци од диносауруси може да се најдат дури и додека одите по автопатот.

Совршено сочувани скелети на антички китови пронајдени во Египет.

„Мојата 4-годишна ќерка е огромен љубител на диносаурусите. А еве што нашла во плочка на аеродром. Тоа е древен амонит“.


Вака се исчистени забите на најголемиот познат месојаден диносаурус – Гигантосаурус.

„Нуркав и наидов на заби од мамут. Ги однесов за реставрирање“.


Неверојатен Попуст -30%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 Фотографии кои докажуваат дека сите родители заслужуваат златен медал

И тогаш видов змија со жаба во устата. Знам дека жабите се мамка за крап….