во ,

19 Парчиња накит чија вредност на прв поглед не е јасна

Многу луѓе ја знаат изреката: „Не е злато сè што свети“. Вака зборуваме за работи кои воопшто не се онакви какви што изгледаат. Можеби ќе испадне дека ѓерданот складиран во кутијата со семејниот накит е само евтин накит. А грдиот прстен што го пронашол додека ја плевеле градината е вистинско богатство.

„Денес го најдов ова на плажа, изгледа како скапоцен камен“.

Скапоцените метали не потемнуваат на овој начин, а скапоцените камења не се оштетуваат.

„На ова налетав кога пребарував низ работите на мајка ми. Таа никогаш не го носела овој накит. Единствената етикета е „Произведено во Тајланд“.

Рубини со низок квалитет. Како дете имав позлатено срце привезок со истите камења.

„Тоа е кул прстен од битпазарот. Изгледа како скапоцен камен од 80-тите“.

Се чини дека во кварцот можеби има златна жива. Одлично!

„Го најдов во земјата додека ја плевев градината, изгледа како антиквитети.“

Ова е добро, но не чини многу пари. Дефинитивно е галванска обвивка од сребро со злато. Камењата се привлечни и може или не мора да бидат навистина полускапоцени.

„Го купив на битпазар. Дали некој знае каков камен е ова?“

Ова е хелиотроп. Со векови барам еден. На оној кој го носи му носи среќа, долг живот, богатство и слава.

„Беше во кутијата за накит на баба ми. Скап накит или ситница?“

Ова е синџир за часовници Албертина. Тие се многу популарни сега. Изгледа како сребро.

„Вечерва најдов антички прстен од 10 каратно злато. Се прашувам што е каменот“.

Синтетички рубин, многу вообичаен за 1940-тите и 1950-тите.

„Го купив од продажба во гаража.“

Оваа компанија произведуваше накит од 1971 до 1979 година. Нејзиниот накит се сметаат за колекционерски предмети.

„Овој прстен го најдов во цевката додека го поправав тоалетот. Можеби би бил таму повеќе од 30 години. Му припаѓал на претходниот сопственик“.

Очигледно не е дијамант.

„Го најдов во стара кутија за накит.“

Ова е златен печат на центурион, одличен прстен! Тоа е многу скапо.

„Го најдов на патот. Дали е златно?“

Колку што знам оваа компанија не произведува златни часовници.

„Дали некој знае што е овој метален прстен? Внатре пишува „14K“. Всушност, изгледа како сребро “.

Врз основа на вашиот опис, се чини дека е 14К бело злато.

„Моите родители го пронајдоа овој прстен додека работеа во градината пред околу 10 години. Изгледа ефтино“.

Ова е одлична рачна изработка. Поголемиот дел од него изгледа како вистинско злато, освен бронзената жица во средината. Стаклото е исто така рачно изработено и не би ме чудело ако испадне дека е во римски стил.

„Ова го најдовме во кутијата за накит на баба ми. Дали имате идеја што е тоа?“

Среброто и несомнено вистински огромниот аметист.

„Го пронајдов на аукција, тестирањето утврди дека е сребрено“.

Ова не вреди ништо.

„Овој прстен беше на мојата прабаба, стар е повеќе од 100 години. Може ли некој да ми каже дали рубинот е вистински?“

Мислам дека тоа е синтетички рубин бидејќи од страна скапоцените камења изгледаат поголеми отколку што навистина се. Природен рубин со оваа големина и квалитет обично е украсен со поголеми дијаманти.

„Го најдов ова во дворот на мојата викторијанска куќа стара повеќе од 100 години. Внатре пишува: „14k, 3/4 TW“.

14k треба да значи 14 каратно злато, 3/4 TW е вкупната тежина од 0,75 карати во дијаманти.

„Го чувам во мојата кутија за накит. Може ли некој да ми каже нешто за овој прстен?“

Тоа е 100% платина.

„Го најдов во градината. Може ли некој да ми каже што е тоа?“

Не сакам да ве разочарам, но изгледа како евтин накит. Камењата, се разбира, се направени од стакло, а среброто не рѓосува, дури и ако е закопано во калта.

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

21 Животни кои докажуваат дека понекогаш „мали“ и „слатки“ се синоними

5 Работи кои секој Македонец ги лечи со ракија