во , ,

19 предмети кои во минатото изгледале сосема поинаку: Фрижидер, маус за компјутер…

Можете ли да замислите како изгледале клима уредите во минатото? Или пак тркачките автомобили?

Секој ден во домот и надвор од него користиме низа современи изуми. Од клима уреди до фрижидери, предметите какви што ги знаеме денес некогаш изгледале сосема поинаку.

Можете ли да претпоставите каква била оригиналната верзија на маусот за компјутер на пример?

Ајде да отпатуваме назад во времето:

Маус за компјутер

Правосмукалка

Бурми

Банкомат

Фен

Клима уред

Монети

Дигитален рачен часовник

Шприц

Фрижидер

Брич

Хефталица

Направа за правење вафли / тостер

Автомат

Електрична машинка за бричење

Тркачки автомобил

Влошки

Далечински управувач

Женски униформи за тенис

Што мислиш?

25 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

18 најчудни пазари во земјите низ светот: Пазар за дијаманти, пазар за инсекти

Познатиот моден бренд продава „валкани“ панталони, а од цената ќе ве „здоболи“ глава