во , ,

20 Докази дека со малку трпение можете да создадете вистинско ремек дело

Везењето е исто толку вредно и препознаено како уметничка форма како сликарството или архитектурата. Сликите на Алигиеро Боети, на пример, се продаваат на аукција за милиони долари. Од особена важност за многумина е нивната сопствена работа или работата на најблиските – пријатели, деца, родители. Хероите од колекцијата објавија фотографии од мали ремек-дела на кои се гордеат, се восхитуваат и едноставно се среќни што ги имаат дома.

„Купив евтини чевли и решив да ги украсам. Јас сум апсолутно заљубен во резултатот“

„Конечно ја завршив оваа работа. Беа потребни повеќе од 100 часа“

„Мала лисица реши да дреме меѓу цвеќињата“

„За 60-тиот роденден на татко ми, му ја навезав вратоврската. Овој поглед се открива од нашите прозорци“


„Ги извезав овие балетанки и ги носев за мојата свадба. Многу сум среќен!”

„Мојата 5-годишна ќерка сама го смисли дизајнот, ги усогласи боите и го везеше. Јас ѝ помогнав само со јазлите и со конецот за иглата“.

„Прв пат правам ваков повеќеслоен вез“

Толкување на сликата на Ван Гог „Поле со жито со чемпреси“

„Мојот најдобар пријател неодамна почна да везе и ми ја подари оваа убавина. Среќен сум!”

„Прв пат везам портрет на мачка и тоа е тешко. Но, многу ми е мило што го направив тоа!“

Фановите на аниме класиката од режисерот Хајао Мијазаки веројатно ќе ја препознаат и ценат.

„Многу сум горд што успеав да ја завршам оваа работа. Со нетрпение ја очекувам можноста да го покажам тоа“.

Поле со лаванда. Според авторот, ова е 3D вез

„Оваа таписерија ја направив од фотографија од мојот свадбен букет. Ми требаа повеќе од 40 часа“

Лето во Кјото, Јапонија

„Одамна ја купив ткаенината, но не знаев како да ја користам. Го извезав ова за подарок на мајка ми“

„На фотографијата е прикажана мојата девојка на денот кога ме посети. Го извезав овој пејзаж за неа“

„Кучето на мојот сосед почина откако живееше со него 12 години. Овој вез го направив врз основа на нивната фотографија“

„Везени срца на деколтето на мојата стара маица“.

„Само што ја завршив оваа таписерија за роденденот на татко ми. На сликата ми објаснува нешто за животот“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 Необични предмети кои не можат да останат незабележани

Каков грев имаш, чедо?