во ,

20 Пронајдоци кои го променија светот за кои треба да им се заблагодариме на дамите

Кога размислуваме за важни откритија за човештвото, првите што ни паѓаат на ум се пронајдоците на Томас Едисон и браќата Рајт. Жените пронаоѓачи се помалку популарни, но тоа не значи дека нивниот придонес во науката е помалку важен. Некогаш понежниот пол мораше да се бори за да добие патент или да добие признание. На пример, идејата на Маргарет Најт беше украдена и таа мораше да го брани своето авторство на суд.


1. Машина за миење садови – Џозефин Кокрајн

Џозефин Кокрејн сонувала да има таков уред кој би можел побрзо и поефикасно да ги мие садовите. Затоа, таа одлучила сама да измисли таква машина. Џозефина го патентирала својот изум во 1886 година и отворила своја фабрика.

2. Панцир – Стефани Куолек

Стефани Кволек била хемичар. Во 1965 година, таа открила лесен материјал кој бил 5 пати посилен од челикот. Нејзиниот изум е широко користен во производството на разни производи, како што се панцири, ракавици за домаќинство итн.


3. Модерен градник – Карезе Крозби (родена Мери Фелпс Џејкоб)

Во 1910 година, кога Мери Фелпс Џејкоб имала 19 години, отишла на бал. Како и обично, облекува корсет, но овој пат неубаво штрчи од под фустанот.Мери ја замолува собарката да и донесе 2 марамчиња и една лента, така и бил дизајниран првиот градник. Својот изум го патентирала во 1914 година.

4. Фигаро – Теора Стивенс

Афроамериканката Теора Стивенс работела како фризер. Во 1980 година, таа го исмисклила фигарото за поефикасно и подобро виткање на косата.

5. Пожарникарски скали – Ен Коноли

Не знаеме многу за животот на Ен Коноли, но сигурни сме дека нејзиниот изум – пожарниот мост – бил претходник на пожарникарските скали на отворено. Ен го патентирала својот изум во 1887 година и сега е важна мерка за заштита од пожари во многу големи градови.

6. Парно за автомобили – Маргарет А. Вилкокс

Маргарет А. Вилкокс го измислила првото парно за автомобили во 1893 година. Нејзиниот изум послужи како основа за модерни системи кои нè загреваат во автомобилите во зима.

7. Сплав за спасување – Марија Бисли

Марија Бисли измислила сплав за спасување кој бил многу побезбеден и подобар од оние што претходно биле користени. Таа го патентирала својот изум во 1882 година. Марија Бисли, исто така, подоцна патентирала машина за правење буриња.

8. Компјутерски алгоритам – Ада Лавлејс

Ќерката на Лорд Бајрон, Ада Кинг-Ноел беше брилијантен математичар. Грофицата Лавлејс и Чарлс Бебиџ работеле заедно на Analytical Engine. Таа измислува начин да програмира машина користејќи математички алгоритми. Со други зборови, таа ја создаде првата „компјутерска програма“.

9. Безжичен пренос на податоци – Хеди Ламар

Хеди Ламар била и позната холивудска актерка и пронаоѓач. За време на Втората светска војна, таа работеше со Џорџ Антхил за да го развие системот за радио контрола што е потребен за торпедата да се одржуваат на патеката. Поради технички тешкотии, овој изум се користел дури во 1962 година. Системот за безжичен пренос на податоци на Хеди Ламар придонел за развој на Wi-Fi и Bluetooth.

10. Систем за парно греење – Алис Паркер

Во 1919 година, Алис Паркер развила систем за централно греење со гас. И ако ништо посебно не беше изградено според нејзиниот дизајн, идејата беше револуционерна, а потоа ги инспирираше креаторите на модерните системи за централно греење.

11. Скотчгард – Петси Шерман

Петси Шерман била американска хемичарка и ко-пронаоѓач на Скочгард, средство за заштита од влага и маснотии. Петси работела за 3M Corporation. Еден ден, нејзиниот асистент случајно истурила супстанца што Петси ја истражувала на нејзините чевли. Подоцна се покажа дека дамката не влијае на бојата на чевлите, туку одбива вода и маснотии. Овој случаен инцидент доведе до пронајдокот на Скочгард.

12. Бришачи – Мери Андерсон

Кога Мери Андерсон пристигнала во Њујорк во 1903 година, забележала дека нејзиниот возач мора да го отвори прозорецот и со рацете да го тргне снегот од стаклото. Беше непријатно и опасно и за возачот и за сопатникот. Тогаш Мери Андерсон ги измисли бришачите. За жал, производителите на автомобили не верувале во нејзиниот изум и таа не добила ни денар за тоа.

13. Компјутерски софтвер – Грејс Хопер

Грејс Хопер била компјутерски научник и адмирал во американската морнарица. Таа измислила компајлер кој го преведува пишаниот јазик во компјутерски код. Грејс Хопер ги измисли термините „бубачки“ и „дебаг“. Во 1959 година, таа беше вклучена во развојот на еден од првите современи програмски јазици, COBOL.

14. Батерии за вселенска станица – Олга Д. Гонзалес-Санабрија

Олга Д. Гонзалес-Санабрија е пронаоѓач и научник од Порторико. Во 1980-тите, таа ја разви технологијата што помогна да се создаде долготрајна никел-водородна батерија. Овие батерии се вклучени во обезбедувањето напојување на ISS.

15. Хартиена кеса – Маргарет Најт

Во 1867 година, Маргарет Најт работела во фабрика за хартиени кеси каде забележала дека жените мораат рачно да ја лепат хартијата за да направат торба со рамно дно. Ова беше незгодно и одземаше многу време, па Маргарет Најт реши да развие машина за оваа намена. Таа го патентирала својот изум во 1879 година.

16. „Монопол“ – Елизабет Меги

Елизабет Меги била првата која ги измисли правилата на оваа популарна игр. Оригиналната верзија била наречена „Landowner“ и била патентирана во 1924 година. Монополот каков што го знаеме денес бил објавен во 1935 година од браќата Паркер, кои го купиле патентот на Елизабет Меги.

17. Пелени за еднократна употреба – Марион Донован

Во 1946 година, Марион Донован користела конвенционална завеса за туширање за да направи водоотпорна покривка за пелени. Таа го патентирала својот изум во 1949 година, а потоа го продаде својот патент на корпорацијата Кеко за 1.000.000 долари.

18. Лектор – Бет Несмит Греам

Бет Несмит Греам работела како секретарка и често користела бело мастило за да ги коригира печатните грешки во документите. Таа поминала неколку години усовршувајќи ја својата формула и патентирала „течна хартија“. Во 1979 година, Бет Несмит Греам го продаде својот изум на корпорацијата Жилет за 47,5 милиони долари.

19. Кружна пила – Табита Бабит

Табита Бабит била првата личност која предложи да се користи кружна пила наместо традиционалната пила со две дршки. Во 1813 година, таа направи прототип на кружно сечило и го прикачи на тркалото што се врти.

20. Домови со соларно греење – д-р Марија Телкеш

Д-р Марија Телкес била физичар. Во 1948 година таа измислила термоелектричен генератор за загревање куќа во Довер. Дизајниран е во соработка со архитектката Елеонора Рејмонд. Системот може да одржува топлина 10 дена, а за да ја тестира, Марија привремено сместува неколку нејзини роднини во куќата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 Работи од домаќинството кои ги нервираат и најтрпеливите

16 Фотографии од корисници кои го виделе несекојдневното во обичното