во , ,

20 Фотографии покажуваат што се случува зад камерите и како се одвивало снимањето на некои од најпознатите филмови?

Правењето филмови е цела уметност, но обично не ни помислуваме колку труд вложила филмската екипа за да ни ја долови приказната.

Додека во минатото најчесто се користеа минијатурни сетови за крупните кадри, оптички илузии и таканаречени практични ефекти, во последно време најпопуларни се специјалните ефекти направени со компјутерска технологија.

Компјутерските ефекти можеби го олеснуваат целиот процес, но ова не ги прави помалку импресивни.

Во продолжение можете да погледнете што се случува зад камерите и како се одвивало снимањето на некои од најпознатите филмови:

Минијатури на сетот на Star Wars: The Phantom Menace

Публиката што ја гледате во филмот се всушност чепкалки за уши обоени во разни бои. Под нив биле поставени вентилатори кои ги мрдаат лево-десно, па оддалеку изгледаат како публика што се движи.

Guardians of the Galaxy

Диносаурусите од Jurassic World

Сетот за сцените во канализацијата од филмот It

BB-8 од Star Wars

Blade Runner 2049

Танос и Гамора зад камерата на Avengers: Infinity War

The Call of the Wild

Дел од главните ликови во Avengers: Endgame зад камерите

Подвижна платформа на сетот на The Hunt for Red October

Mulan

Минијатура за Shutter Island

Протезите на Марлон Брандо за улогата во The Godfather

The Invisible Man

Еве што се крие во мистериозната актовка од Pulp Fiction

Мајкл Џордан во Space Jam

Alice in Wonderland

Морничавата сцена од The Shining

The Walk

2001: A Space Odyssey

Што мислиш?

19 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8 Фото споредби кои ќе ви „отворат нови хоризонти“

Како изгледаат и што прават актерите од American Pie 22 години подоцна?