во , ,

20 Бизарни омоти на југословенската дискографија ќе ве насмеат до солзи

Бизарните омоти на музичките албуми од поранешна Југославија им се добро познати на сите кои живеат на овие простори.

Но, порталот “Bored Panda” одлучи уште еднаш да нè насмее со листа на 30 најбизарни омоти на југословенската дискографија.

“Старите омоти на албуми од Југославија се генијално чудни”, гласи насловот на текстот.

Пејачката Савета Јовановиќ, поради неизбричените нозе се најде на самиот врв на листата, а по неа следува Љуба Аличиќ кој се “фотошопирал во харем” и Кичо Слабинац преправен во Дедо Мраз. Славниот музички магазин “NME” во 2013 година го прослави омотот на албумот “Christmas with Kićo” за најлош на светот.

На листата, помеѓу останатите, се најдоа и Душко Локин, Оливер Мандиќ, Оливер Драгојевиќ, Мишо Ковач и Шабан Бајрамовиќ.

Авторката на оваа листа истакнува дека албумите не треба да се судат според омотите и потсетува дека Шабан Бајрамовиќ, кој исто така се нашол на нејзината листа, во една прилика беше сместен помеѓу 10-те најдобри џез музичари на сите времиња од страна на магазинот “Time”.

Што мислиш?

12 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

32 Слики и мемиња кои гарантирано ќе го подобрат вашето расположение

Отишол Блажо на разговор за работа у представништво на странска фирма…