во , ,

20 Карактеристики на Австрија, кои ги изненадуваат странците

11. Поголемиот дел од земјата е покриен со планини

„Знаев дека ќе ми требаат 6 часа да одам во мракот назад до хотелот. Но, навистина сакав да го видам зајдисонцето во планините. Алпбах, Австрија.

Источните Алпи сочинуваат една третина од вкупната површина на земјата. Највисоката точка е врвот Гросглокнер (3798 m). Еве ги сите најдобри скијачки центри во Австрија и ресторани со поглед.

Реклама

„Вечера во Цугшпице на германско-австриската граница. Веројатно најдобрата глетка што сум ја имал, додека јадам“.

12. Кафулињата се на секој агол

Утрото започнува со шолја заживувачко кафе и традиционални колачи. Многу класични кафулиња свират на пијано навечер и се домаќини на социјални настани како што се литературни читања. Можете да се освежите со познатата штрудла од јаболка и разни десерти, како парче торта Сахер, која е позната низ целиот свет.

Сахер торта во хотелот Сахер.

13. Има многу добар здравствен систем

Просечниот животен век во Австрија е 81 година и овој факт говори сам за себе. Секој граѓанин има скапо осигурување, кое целосно или делумно го плаќа работодавачот. Во случај на итност, осигурувањето ќе плати брза помош, па дури и хеликоптер, но ако подоцна се покаже дека сте успеале сами да стигнете до болница, тогаш ќе бидете казнети со 700 евра.

Постоењето на развиен здравствен систем го потврдува и жител на Виена: „Медицинската нега е една од главните предности на живеењето овде. Ако работите, тогаш 100% превенција и третман се вклучени во вашето осигурување. Нема проблем да закажете преглед при лекар. Ако треба да чекам, лесно ќе најдам друг“.

14. Некои градови имаат своја валута, која се користи за награди

Ваквите банкноти администрацијата ги испраќа до локалните граѓани во форма на поттик за значајни достигнувања на градот, како и до активните учесници во локалните настани. Валутата обично се нарекува по градот. Претприемачите кои прифаќаат такви пари како исплата, потоа ги менуваат за евра во градската администрација.

„Во нашиот град, на 20 километри од Виена, има локална валута. Можете да го добиете за добри дела. Нема да можете да го замените за евра, но плаќањето во град не е проблем. Ми дадоа само еднаш кога вратив изгубена мачка. Се испостави дека таа воопшто не била изгубена, туку само одела каде што сакала. Но сепал ми дадоа десет банкноти за гестот“, вели корисник.

15. Младите девојки сакаат да привлекуваат внимание кон себе.

Овде многу девојки ја бојадисуваат косата во необични и светли нијанси и тоа никого не изненадува. Жените имаат едноставен однос кон облеката: таа треба да биде удобна, но елегантна. Многумина не се плашат од разиграни цвеќиња. Патем, нивото на приход не влијае на изгледот на Австријците. Овде сите се облекуваат минималистички и едноставно, бидејќи се осудува наметливиот луксуз.

16. Овде сакаат да јадат вкусно и многу.

Австриската кујна е многу богата, со многу месо и кнедли. Австријците често јадат дома, но сакаат да одат и во ресторани и кафулиња. Локалните ресторани за брза храна нудат колбаси кои може да се купат во специјални киосци. Австрија е позната и по винерските шницли. И ова не е мало парче месо, туку шницла голема колку цела чинија, чија големина често ги воодушевува туристите.

  • Ова не е шницла. Ова е вселенска станица.

„Во поштите и експозитурите на приградските банки, паузата за ручек трае 1-2 часа. Австријците имаат разбирање за ова прашање: ручекот е сè уште сериозно прашање и неприфатливо е заработувањето пари да е поважно од правилното функционирање на дигестивниот систем“, потврдува авторот на книгата „Овие чудни Австријци“.

„Австријците сакаат храна. Познавам многу луѓе кои би можеле да спијат во ужасен хотел за време на нивниот одмор, но би полуделе ако храната е лоша. Сум имал неколку случаи кога луѓето зборувале за местата што ги посетиле, а главна тема била храната“, вели корисник.

17. Водата од чешма во Виена се смета за една од најчистите во светот.

Водата од чешмата доаѓа од високи планински извори. Чиста е и многу ладна. Кога ќе ја пиете, се добива впечаток дека пиете вода директно од извор. За време на топлата сезона, градот има диспанзери за вода. Можете да пиете директно од нив или да си наполните водата во шишиња.

18. Медиумски данок се плаќа во земјавата.

Секој што има ТВ, радио или компјутер мора да го регистрира својот уред на страницата и да плати данок од 28,25 евра месечно. Доколку потрошувачот не регистрира ништо и не плати данок, може да добие казна до 2180 евра.

19. Австријците се многу чувствителни на празниците.

В специални дни австрийците обичат да носят традиционни дрехи.

Има 13 официјални државни празници, како и дополнителни за регионите – музички фестивали и Виенскиот Октоберфест. По Божиќ има 2 наработни денови, па речиси сите продавници се затворени овие денови. Дури и оние кои обично се отворени во недела и за празници. И практично нема никој на улиците, бидејќи овој празник се смета за семеен празник.

20. Мештаните се педантни и претпазливи по многу прашања

  • Овие дрвја ме полудуваат.

Австрија е една од најчистите земји во светот, а тоа секако зависи од самите луѓе. Една девојка го сподели своето искуство, што го докажува овој факт:

„Патувавме со пријатели со автомобил низ Европа. За да заштедиме, ноќевавме во евтин хостел во планините во Австрија. Соба за 8 лица со удобности на спратот. Мојата пријателка отиде во бањата и се врати со ококорени очи од изненадување. Таа рече дека има заедничка огромна бања со тоалети, тушеви, редица мијалници и сè свети и дека била исчистена до сјај. Се исчистила по себе. Рече дека се срамота да остави дури и капка вода зад себе. Освен ние и другите соби беа полни со луѓе“.

„Денес морав да пешачам половина час до училиште бидејќи автобусите во Салцбург не сообраќаат кога врне толку многу снег“.

„Посетив едно гратче во близина на Виена. Апсолутна убавина!“

Дали би можеле да живеете во земја со такви норми?


Кул Маици: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ќерка ти ти праќа порака и требале 200 евра…

17 Неверојатни фотографии што ја покажуваат совршената симетрија во природата