во ,

22 Винтиџ предмети кои припаѓаат на повеќе од една генерација, но сепак носат радост

Има предмети кои се создадени одамна и се пренесуваат од генерација на генерација, никогаш не го губат својот шарм и продолжуваат да бидат корисни. И оваа статија е за такви скапоцени работи што луѓето се трудат да ги зачуваат и да ги пренесат на идните генерации.

„Овој прстен ми е драг затоа што татко ми и го подари на мајка ми пред повеќе од 20 години“.

„И денес златарот рече дека е носен од 1890-1930. Мислев дека е квалитетна реплика, но излезе дека некој навистина го ценел и го носел неколку децении пред да стигне кај татко ми“.

„Чантата што ја добив од баба ми“.

„Мојата чанта за монети е од 18-каратно злато“.

„Прабаба оставила „ролекс“ од 1925 година.

„Никогаш не мислев дека со задоволство ќе потрошам 30 долари на корпа за отпадоци.

„Наследив многу накит од баба ми и ова се моите омилени. На венчалниот прстен има натпис од мојот дедо на кој тешко се гледа: „Ми недостигаш Грем“.

„Ова е елка на мојата прабаба која сама ја направила.

„Мојата винтиџ корпа за плетење. Беше на баба ми“.

Дури и секојдневните предмети како тостер некогаш биле стилски.

„Открив дека имам антички термометар за месо и модерен, и двата од иста компанија“.

Најкул винтиџ светилка.

„Само што го наследив овој винтиџ комплет од мојата тетка која била родена во доцните 1800-ти. За што служат овие алатки и тегли?

  • Во теглата со дупка на капакот се ставала косата што паѓа при чешлањето. Останатите тегли се за прашоци и сапуни.
  • Ножиците и алатките слични на скалпел се производи за нега на нокти. А уредите слични на лажица најверојатно биле наменети за чистење на ушите.

„Ги преместив моите шминки во оваа луксузна кутија“.

Кутија за ручек што стара 30 години

„Ова е прстенот на мојата пра прабаба. Навистина ми се допаѓа што нема ништо претенциозно во тоа и можам да го носам со се, сеќавајќи се на моето семејство“.

„Прекрасен веренички прстен од мојата прабаба. Стар е околу 120 години“.

„Фен на баба ми што е купен во 1963 година и сè уште работи.

„Ова е велосипед за вежбање на мојата свекрва. Стар е неколку децении. Единственото нешто што недостасува е регулација на оптоварувањето“.

„Наместо нова играчка, за мојот син чував стара верзија на оваа фарма од познат производител. Оттогаш тој играше со него речиси секој ден и мислам дека ќе трае уште 30 години“.

„Мајка ми сè уште користи фен за коса, кој има 49 години.

„Мојата 88-годишна баба и нејзиниот фризерски комплет од 1960-тите. Секое утро таа троши 30-45 минути на убавина“.

„Денес конечно му кажав да на мојот вереник носејќи го истиот прстен што го носела мојата прапрабаба во 1911 година“.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Подај ми ги наочарите!

18 Нешта измислени од луѓе кои имаат навистина бујна фантазија