во , ,

22 Фотографии од Амстердам кои го прикажуваат градот на лалињата и велосипедите од сосема поинаков агол


Амстердам – ​​во минатото мало рибарско село, но сега културно-историски центар на Холандија. Оваа точка на мапата честопати незаслужено се поврзува само со лалиња, канали и тесни куќи, но скоро секој турист што бил овде не брза да се збогува со градот засекогаш, туку со надеж вели: „Tot de volgende keer!“ (“Ќе се видиме наскоро!”).

Првото нешто што ќе го видите кога ќе пристигнете на автобуската станица во Амстердам е дека паркингот за велосипеди на 3 нивоа

„Во Амстердам првите катови од куќите се на исто ниво со улицата. И никој не се мачи да стави завеси на прозорците. Еве го мојот избор на мачки седнати на прозорец“

Не, ова не е трговски центар, туку главната градска болница”

Има сè на нејзината територија: кафулиња, продавници, места за јадење, супермаркети, филијала на банка и фризерски салон.


„Го прославив мојот роденден во Амстердам. Персоналот на хотелот праша што да напише на разгледницата за оваа пригода. Ги замолив да нацртаат мачка“

„И … моето барање беше исполнето. Испадна дека е прекрасна мачка која одговара на градот“.

Кога каналите ќе замрзнат (што ретко се случува), жителите се качуваат на лизгалки

Локален деликатес и во исто време гастрономски симбол на земјата – свежа харинга со кромид и кисели краставички

Холандската северноморска харинга е позната низ целиот свет и одиграла клучна улога во судбината на Амстердам. Благодарение на неа, малото рибарско село стана најголемиот трговски центар во Европа.

Waterbuurt („воден кварт“) – модерен станбен комплекс во Амстердам кој се состои од 100 пловечки куќи

Ги привлекува локалните жители со своите цени, бидејќи водата овде не е толку скапа колку земјата.

Неверојатни работи може да се најдат на локалните битпазари

Дали знаевте дека секој мост во овој град има свој број и дека повеќето можат да се пофалат со лични имиња?

„Ако фотографирате еден мост дневно без да ги повторувате, ќе ви требаат 3,5 години да ги фотографирате сите.”

За да се намалат трошоците за чистење на тоалетите на аеродромот во Амстердам, во писоарите се залепени муви

  • Следејќи ги снајперски инстинкти, мажите се обидуваат да ја „избркаат“ мувата, што пак ја намалува количината на прскање околу писоарот.

Типичен родител в Амстердам

Повеќето од автомобилите на аеродромот се марка Тесла

„Беше тотално тивко. Го чекав моментот кога водата ќе се смири по последниот брод и ја направив оваа слика“

“Отидов во еден локален бар и го видов овој злобен човек зад шанкот“.

Секој може да оди на риболов во Амстердам

  • Но, тој нема да фати риба, туку пластика, која за жал, доста се акумулирала во локалните води.

„Решив да го посетам селото Маркен во близина на Амстердам. И тоа беше нешто неверојатно“

„Кога ќе поминете низ него, не можете да поверувате дека тоа се вистински куќи во кои живеат луѓе. Повеќе личи на сет од филм“.

Едноставно прекрасен поглед на Амстердам

Немојте да се изненадите ако видите слична глетка на сред улица.

На овој начин, локалните жители се ослободуваат од својот стар мебел, давајќи им можност на другите луѓе да земат она што сакаат.

  • Воопшто нема ништо срамно да го земете тоа што ви се допаднало од кошот. Токму спротивното. Мојата сосетка, на нашата прва средба, гордо ми ги покажа своите градинарски столчиња, кои ги зела од улица.

Централниот дел на градот се состои од голем број улици. Понекогаш многу тесни улички

Овде можете да видите такви згради

  • Дали ќе можам да вградам аголна гарнитура во нив?

„Запознав многу симпатичен продавач во продавницата“.

Перници, ќебиња, па дури и душеци кои висат надвор од прозорецот се вообичаена глетка во Амстердам

“Обично тоа го прават постарите, но не заостануваат ниту младите. Целта на оваа постапка е едноставна: да се отстранат грините и ситните остатоци. Имајќи ја предвид постојаната влажност и малиот простор за живеење, церемонијата е сосема логична, но сепак изгледа чудно“.

„Гледањето на оваа слика го нормализира крвниот притисок, го ублажува стресот и широко се користи во психијатријата како замена за седативи.

Бонус

  • Прекрасно летно утро. Си седам под дрво и пијам кафе после обилен појадок. Небото е сино, птиците пеат, воопшто, убавина. Но, не можете да се противите на природните нагони на телото. Гледам наоколу и го здогледувам посакуваниот знак WC. Веднаш се упатив на саканата локација. Знакот како да ми кажуваше: „Драг пријателе, издржи, останува уште малку време.“ Па, морав да го забрзам темпото затоа што во мене веќе започнуваше мала нуклеарна војна. Се спуштив и малку се смирив, бидејќи следниот знак навестуваше со сиот свој изглед: „Опушти се пријателе, веќе си блиску до целта, само сврти го аголот и готово!“ Кога конечно го видов јавниот тоалет, Дури за секунда заборавив на својата итна потреба. Простете ми за оваа силна споредба, но јас како скитничка душа по долги талкања во подземјето конечно ги видов рајските порти. И само паричката од 1 евро ме делеше од рајското блаженство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Некој господин редовно одел во истиот хотел со пет ѕвезди и секогаш го служел истиот келнер…

20 Фотографии кои зрачат со добра енергија