во , ,

22 Фотографии од луѓе кои малце претерале со Фотошопот: Инстаграм VS. Реалност

Досега на сите ни е јасно дека она што го гледаме на Инстаграм неретко е далеку од реалноста. Но сепак, и оние кои се обидуваат да „продадат лага“, го прават тоа посуптилно, па крајниот резултат не изгледа така лошо.

Од друга страна, постојат и луѓе кои не знаат за доста, па ги уредуваат нивните фотографии до тој степен што не личат на себе, па дури изгледаат и смешно. Затоа, на Reddit постои форум посветен на „разоткривање“ на фотошопираните фотки, кој го следат речиси 1 милион луѓе.

Овде, корисниците споделуваат фотографии од Инстаграм за кои е преочигледно дека се фотошопирани, а дел од најинтересните можете да погледнете во продолжение:

„Немам зборови“

„Целиот профил ѝ е полн со вакви фотографии!“

„Истата личност – Инстаграм и скриншот од видео“

„Главата ѝ е двапати поголема од нозете“

„Малку претерала, зарем не?“

„Отстранети ребра? Не, Фотошоп“

„Фотографијата на Инстаграм vs. фотка од папараци“

„На скоро сите објави тврди дека е ’природна‘“

„Неверојатни Фотошоп вештини!“

„Најновиот модел – искривен смартфон“

„Профилот на ова момче е како рудник за вакви фотки“

„И машките инфлуенсери сакаат тенка половина“

„Ве молам не се споредувајте со Инстаграм. Никој нема совршено мазна кожа!“

„Инфлуенсерка која промовира природен изглед си ги фотошопира нозете“

„Што се случува со нејзините гради и врат? Инаку, ова е фотографија од магазин…“

„Да, на двете фотографии е истата личност“

„Претпоставувам убаво си поминал на патувањето“

„Ова е дури вознемирувачко – се обидува да изгледа како тинејџерка“

„Фотка од Инстаграм и скриншот од нејзиниот YouTube канал“

„Лево – фотки објавени од него, десно – фотки објавени од други“

„Мислам дека е претерано. Не е Фотшоп, но дали сега луѓето ставаат и лажни листови?“

Што мислиш?

22 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 Урнебесни фотографии од луѓе кои се „експерти“ за технологија

15 Забавни илустрации што совршено го покажуваат влијанието на пандемијата врз нашиот живот