во , ,

40 Мали детали кои ќе ви помогнат да го изберете најдобриот зеленчук и овошје

На полиците на модерните продавници во текот на целата година можете да најдете зеленчук и овошје за секој вкус. Ова изобилство обично изгледа сладко и привлечно, но не секој производ е корисен и вкусен. Се разбира, подобро е да изберете сезонско овошје, но понекогаш сакате малце егзотика. Ако робата пристигнала од далечни земји, тоа не значи дека се расипала за време на патувањето. Вреди само да обрнете внимание на некои ситници кои ќе ви кажат што да земете.

Подобро е да го изберете авокадото со допир

 • Постојат многу варијанти на авокадо, затоа не ја оценувајте зрелоста на овошјето само врз основа на неговата боја.
 • За да проверите дали овошјето е зрело и добро за јадење, потребно е лесно да го притиснете со дланка. Во исто време, не треба да ја притискате кората со врвовите на прстите – на овој начин можете да оставите „модринки“. Зрелото авокадо ќе биде меко, но не премногу меко. Ако овошјето изгледа премногу меко во конзистентност, тоа е презрело.


 • На површината на плодот не треба да има темни дамки или промена на бојата.
 • Ако стеблото лесно се откинува, а бојата на месестиот дел одоздола е зелена, авокадото е зрело.
 • За побрзо зреење на плодовите, треба да се стават во хартиена кеса и да се чуваат на собна температура. Можете да го забрзате процесот со додавање на јаболко или банана.

Малите патлиџани обично имаат подобар вкус од големите.

 • За да изберете вкусен и зрел модар патлиџан, треба да обратите внимание на лушпата: треба да биде светла и сјајна. Ако боите се досадни, тогаш плодот или е складиран во несоодветни услови или е веќе презрел.
 • Убав модар патлиџан попушта под благ притисок додека на површината не останат белези или гребнатини.
 • Стеблото треба да биде зелено. Ако е кафеав или сув, зеленчукот се чувал предолго и можеби се расипал. Вреди внимателно да го проверите модриот патлиџан на ова место за мувла или вдлабнатини.
 • Колку подолго седи модар патлиџан во градината, толку е поголема веројатноста да има непријатно горчлив вкус. Подобро е да се купат обликувани плодови со мала или средна големина.

Земете глава лук во раката

 • За да дознаете колку е свеж лукот, треба малку да ја притиснете главата. Ако е мек на допир или премногу лесен, зеленчукот или се расипал или се исушил.
 • Мирисот не треба да биде премногу силен и остар. Богатата арома на лук може да биде знак на мувла.
 • Треба да се изберат глави без никулци. Пукањата укажуваат и на тоа дека лукот е предолго на полицата.

Краставиците со испакнатост во средината може да имаат многу семиња.

 • Свежите и сочни краставици обично го задоволуваат окото со богата зелена боја. Сите жолти дамки покажуваат дека зеленчукот е презрел.
 • Лушпата треба да биде густа, сјајна, без брчки. Спротивното укажува на тоа дека краставицата почнала да ја губи влагата.
 • Задебелувањето во центарот значи дека таму е формиран џеб за семе.
 • Подобро е да се изберат мали примероци: големите содржат многу големи семиња.

Подобро е да се купат моркови со зелена боја

 • За да најдете свеж и сладок морков, треба да обратите внимание на неговата големина. Малиот зеленчук обично е повкусен од големиот.
 • Подобро е да не се зема зеленчук кој има бели корени одозгора.
 • Свежината на морковите ја одредуваат и зелените: ако е сочно и светло зелено, тогаш зеленчукот е свеж. Во основата на зеленилото не треба да има темни дамки.

Слатките пиперки не се делат на „момчиња“ и „девојки“

 • Квалитетот на слатките пиперки може да се одреди според состојбата на лушпата – сјајна и светла. Ако на површината се видливи темни дамки и се најдат места кои се меки на допир, тогаш зеленчукот најверојатно е расипан.
 • Друг показател е состојбата на стеблото. Ако е зелено, тогаш сè е во ред со производот.
 • Подобро е да се претпочитаат пиперки кои се потешки отколку што изгледаат.
 • Постои мислење дека пиперките се поделени на „машки“ и „женски“ во зависност од бројот на парчиња. Всушност, концептот на пол е отсутен во зеленчукот. На нивниот вкус првенствено влијаат условите во кои се одгледуваат.

Листовите зборуваат за свежината на карфиолот

 • Староста на карфиолот е означена со листовите. Ако тие се зелени и еластични, тогаш зеленчукот неодамна бил во градината. Жолтите и исушените лисја укажуваат на тоа дека главата не е премногу свежа.
 • Друг фактор е мирисот. Премногу силна арома значи дека таквиот карфиол нема да има особено сладок вкус.
 • Цветовите треба да бидат кремасти, без кафени точки или темни дамки и да се преклопуваат една до друга. Вреди да ги проверите внимателно за присуство на мувла и траги од инсекти.

Доматите треба да се мирисаат пред купувањето

 • Не избирајте незрели домати. Ќе се чуваат подолго, но доста е тешко да се процени квалитетот на таквиот зеленчук при купувањето. Доматите треба да бидат прилично тешки и не премногу меки на допир.
 • Подобро е да се избегнуваат примероци со темни дамки или светли точки на површината. Особено ако се наоѓаат веднаш до стеблото.
 • Свежите и зрели домати имаат богата и пријатна арома. Затоа, пред да купите зеленчук, треба да го мирисате.
 • Ако не е сезона на обични домати, тогаш подобро е да изберете чери домати. Тие го задржуваат својот вкус подобро за време на транспортот.

Сочноста на мандарините може да се одреди според трагата на стеблото

 • Колку подолго се собираат овие цитрусни плодови, толку повеќе влага губат. Значи, ако овошјето изгледа премногу лесно, а кората виси лабаво околу пулпата, тогаш тие повеќе нема да бидат толку сочни.
 • Друг индикатор е бојата на кората на местото на прицврстување на рачката. Ако точката е зелена или, на пример, бела и мека на допир, тогаш плодот е набран неодамна. Ако е тврд или има кафена боја, подобро да не го купувате.
 • Зелените дамки или точки на лушпата укажуваат на тоа дека плодот созреал во област каде што имало голема разлика помеѓу дневните и ноќните температури.

Темните ленти на лушпата на мангото се знак за неговата зрелост.

 • Мангото често созрева за време на транспортот. Колку е позрел плодот при берењето, толку ќе биде потежок.
 • Темните дамки на кожата на манго не мора да значат дека овошјето е расипано и почнало да скапува. Кон крајот на жетвата, дрвото почнува да лачи каустичен сок кој капе врз плодот и остава изгореници. Ваквите ознаки покажуваат дека плодот бил позрел кога се бере.
 • Зрелоста на овошјето може да се одреди и со мирис. Ако мангото испушта слатка „тропска“ арома во областа каде што се спојуваат кората и стеблото, може да се земе.

Листовите на ананасот сведочат за квалитетот на плодот


 • За да изберете убав ананас, прво мора внимателно да го притиснете овошјето. Ако е премногу тврд или премногу мек, подобро е да го оставите во продавница.
 • Бојата на лушпата укажува на зрелоста на плодот. Идеален е златно жолт ананас. Иако зелените тонови се исто така прифатливи. Но, темната боја покажува дека плодот е презрел.
 • Доброто овошје треба да произведе богата „тропска“ арома. Ако се појават ноти на оцет, ананасот е расипан. Ако ананасот воопшто не мириса, тој не е зрел. И по берењето, овие плодови тешко созреваат.
 • Друг показател е бојата на листовите. Ако тие се сочно зелени и оние во центарот на круната лесно се одвојуваат, тогаш примерокот е погоден за маса.

Бојата на бананите покажува како се чувало овошјето.

 • Одличните зрели банани може лесно да се препознаат по боја. Ако е длабоко жолт, а врвовите се во зелени тонови, тогаш можете безбедно да земете повеќе.
 • Но, ако лушпата има сива и избледена нијанса, тогаш производот најверојатно бил неправилно складиран: или бил замрзнат или, обратно, што влијаело на вкусот на овошјето.

-20% Попуст


Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Сине, ти што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш?

Здраво, колку заработуваш месечно?