во , ,

6 Улоги играни од различни актери и тешко е да каже кој ја изведе улогата подобро

Филмаџиите сакаат да ги преработуваат ликовите кои ги сака публиката. Ова може да се однесува и на литературни ликови и на личности од реалниот живот. На пример, Мис Марпл, кралицата Елизабета Втора и Клеопатра се многу популарни меѓу режисерите.

Купи маица за 599 ден.

busted-maska-crna

Мис Марпл

Мис Марпл ја сакаат многу филмаџии. Овој лик на Агата Кристи беше олицетворен од Хелен Хејс (Мистерија од Карибите, 1983 година и Убиство со огледала, 1985 година), Џоан Хиксон (Мис Марпл на Агата Кристи, 1984-1992) и Џералдин Мекеван (Марпл, 2004-2008).

Xоан Хиксон е избрана за оваа улога од самата Агата Кристи. Откако ја гледала Хиксон на сцената, таа и напишала: „Се надевам дека еден ден ќе ја играш мојата драга госпоѓица Марпл“. Како резултат, Хиксон го играла овој славен детектив во 12 ТВ-серии создадени од Би-Би-Си.

Елизабета Втора

Елизабета Втора стана симбол на Велика Британија и овој лик е широко користен во филмската индустрија. Кралицата ја играа Хелен Мирен (Кралицата, 2006), Сара Гадон (Кралска ноќ, 2015), Пенелопе Вилтон (The BFG, 2016) и Оливија Колман (Круната, 2019-2020).

Во „Кралицата“, Хелен Мирен ја развиваше личноста на Елизабета не само како монарх, туку и како обична личност. За овој дел, таа беше наградена со Оскар, Златен глобус и БАФТА. Сара Гадон одигра вистинска епизода од животот на 19-годишната принцеза Елизабета. Таа и нејзината сестра побегнаа од Бакингемската палата на Денот на победата во Европа на 8 мај 1945 година. Елизабета Втора може да ја видите и во филмот-фантазија The BFG. Оливија Колман го отелотвори ликот на Елизабета Втора во третата сезона на Круната. Оливија навистина не личи на кралицата, но сепак беше одлична во овој дел.

Џокер

Гледачите најмногу се сеќаваа на Цезар Ромеро (Бетмен: Филмот, 1966), Џек Николсон (Бетмен, 1989), Хит Леџер (Темниот витез, 2008) и Хоакин Феникс (Џокер, 2019).

Цезар Ромеро го играше Џокер повеќе како весел соработник отколку како криминалец затоа што сите негови „злосторства“ не се злобни, туку смешни. Во 1989 година, во филмот со Џек Николсон, ликот ја прикажува приказната за неговото потекло. Глумата на Џек Николсон беше толку убедлива што тој беше номиниран за наградата Златен глобус (1990).

Многу луѓе веруваат дека Џокерот на Хит Леџер во Темниот витез беше иконски. Леџер ги измислил одликите на ликот, заклучувајќи се во хотелска соба еден месец. Хоакин Феникс глумеше во последниот филм посветен на овој лик (Џокер, 2019). Филмот ја раскажува приказната за потеклото на Џокер, фокусирајќи се на фактот дека дури и добра личност може да стане вистински негативец.

Клеопатра

Постојат повеќе од 20 филмови за неа. Најзаборавни филмови беа Цезар и Клеопатра (1945) со Вивиен Ли, Клеопатра (1963) со Елизабет Тејлор, Клеопатра (1999) со Леонор Варела и Астерикс и Обеликс: Мисија Клеопатра (2002) со Моника Белучи.

Самото снимање беше навистина предизвикувачко за Вивиен Ли. Непосредно пред да започне снимањето, таа се разболела од туберкулоза, а потоа дознала за својата бременост. Затоа таа не изгледала убедлива во оваа улога. Кралицата на Елизабет Тејлор не само што беше сензуална, туку и жена со многу таленти. Актерката Леонор Варела и гламурозната Моника Белучи изгледаа привлечно на екранот во улогата на оваа кралица.

Бетмен

Постојат многу филмови за Бетмен, а првиот датира од 1943 година. После тоа, следеа повеќе адаптации. Најуспешни се Бетмен (1966-1968) со Адам Вест, Бетмен (1989) и Бетмен се враќа (1992) со Мајкл Китон, Бетмен започнува (2005) со Кристијан Бејл и Бетмен против Супермен: Зора на правдата (2016) и Лига на правдата (2017) со Бен Афлек.

Адам Вест го играше Бетмен во комичен стил, што е нешто поразлично од сегашните типични портрети на овој лик. Работата на Мајкл Китон на 2 филма за Тим Бартон за овој суперхерој е сè уште една од најзначајните во неговата кариера. Филмот со Кристијан Бејл беше навистина успешен и доби позитивни критики од критичарите. Се планира нов филм за Бетмен да биде објавен во 2022 година, во кој глуми Роберт Патинсон.

Лара Крофт

Ликот на Лара Крофт го олицетворија 2 актерки: Анџелина Џоли (Lara Croft: Tomb Raider, 2001 и Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life, 2003) и Алисија Викандер (Tomb Raider, 2018). Во филмовите со Џоли во фокусот беше херојството и привлечноста на главната хероина. Додека ликот на Алиша Викандер беше храбар и независен. Значи, Џоли беше недостижен идеал, додека Викандер беше пример за многу девојки.


Што мислиш?

28 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 Строги навики за хигиена на Јапонците

12 Ситуации во кои природата ги земала работите во свои раце и креирала нешто магично