во , ,

7 Интересни работи кои омилениот пијалок ги открива за вас

Чај или кафе? – прашањето е речиси исто толку тешко, како „Да се биде или не“, со овие 2 пијалаци кои се најпопуларни во светот многу долго време. Но, дали има нешто друго зад нашиот избор меѓу нив, освен едноставниот вкус на овие топли пијалаци?

Екстровертите преферираат чај

Според резултатите од анкетата спроведена во САД од страна на OnePoll, екстровертните и амбивертните лица (оние кои се наоѓаат во средината на интроверт-екстроверт спектарот) имаат тенденција да сакаат чај додека интровертите почесто пијат кафе. Но, има и друга верзија: студија спроведена од Ендру П. Смит од Универзитетот Кардиф заклучи дека кофеинот им помага на екстровертите со нивните работни перформанси, а интровертите се снаоѓаат подобро „во состојба на де-кофеин“.

Љубителите на кафе сакаат да преземаат ризици

Оваа студија откри дека потрошувачката на кафе е поврзана со „барање сензации, импулсивност и склоност кон преземање ризици“, што значи дека обожавателите на овој популарен пијалок имаат поголема веројатност да уживаат во активности како екстремни спортови и почесто сакаат нови искуства.

Луѓето кои пијат чај спијат подобро

Резултатите од истражувањето покажуваат дека оние кои претпочитаат чај се идентификуваат како „просечни спијачи“. Во исто време, љубителите на кафе можат да доживеат некои проблеми со овој аспект од животот.

Луѓето кои пијат чај повеќе сакаат благо

Според едно истражување, испитаниците кои претпочитале чај почесто додаваат шеќер во него, додека „кафехоличарите“ уживаат во пијалокот без додатоци.

Љубителите на кафе повеќе сакаат кучиња

На прашањето дали сакаат за мачка или куче, повеќе љубители на кафе избрале кучиња, а оние кои претпочитаат чај повеќе сакаат мачки.

Пијачите на чај имаат тенденција да бидат покреативни

Според една студија, чајот ни помага да бидеме покреативни и го олеснува доаѓањето до нови идеи. Во исто време, друга студија откри дека и покрај тоа што нема позитивно влијание врз креативноста, кафето ги прави вашите вештини за решавање проблеми многу поостри.

Љубителите на кафе се под стрес, но помалку депресивни

Студија покажа дека колку повеќе студентите треба да работат во текот на семестарот, толку повеќе кафе тие консумираат. Со оглед на тоа што кофеинот е стимулативна супстанца, тоа не е случајно. Сепак, има позитивна страна во пиењето кафе: откриено е дека, кај оние кои го пијат често, нивото на депресија е за 32% пониско од онаа на оние кои не пијат.

Што мислиш?

22 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Дедо Петре, која е тајната за да се живее 100 години?

Сопругот ја злоупотребувал, ја викал „дебела и грда“ – го оставила, го тужела и ослабела 50 килограми