во ,

7 Намирници за зајакнување на имунитетот и спречување на грип и настинка

Повеќе од 23 милиони луѓе се разболуваат секоја година само јадејќи контаминирана храна, според СЗО. За да не се разболат нашите тела, најдобро решение е да го изградиме имунитетот одвнатре. За среќа, всушност е лесно да се постигне тоа.

1. Бадеми

Според истражувачите, бадемите го зајакнуваат имунитетот, особено против вирусите. Богати со витамин Е и растителни влакна, тие исто така можат да го одржат шеќерот во крвта под контрола.

2. Семки од сончоглед

Тие го намалуваат ризикот од разни хронични болести како Алцхајмерова болест, го одржуваат вашето срце здраво и исто така спречуваат болести. Исто така,кај трудници помага при развој на фетусот.

3. Киви

Со витамин Ц, витамин К и витамин Е, киви може да помогнат при астма и да го зајакнат имунитетот. Тие исто така можат да спречат состојби како настинка и грип. Покрај тоа, кивите можат да помогнат во варењето на храната и служат како заштита од губење на видот.

4. Ѓумбир

Овој лесно достапен зачин прави чуда за вашето тело. Го намалува холестеролот, ја олеснува болката во ПМС и ја зголемува способноста на организмот да се бори против инфекциите во целина.

5. Спанаќ

Не е мистерија дека спанаќот е добар за вашето здравје, но очигледно, овој хранлив центар е исто така одличен за вашиот имунитет. Спанаќот е одличен извор на магнезиум кој е потребен за одржување на нервната функција, здраво срце, добар крвен притисок и силни мускули.

6. Лубеница

Лубеницата не само што може да ги одржува кожата и косата здрави, туку може да го подобри варењето и да го намали воспалението во вашето тело.

7. Овошје богато со витамин Ц

Витаминот Ц може да му даде поттик на вашиот имунолошки систем на 20 начини! Да именуваме неколку, тој може да ги одржи белите крвни клетки здрави, да убие несакани или лоши клетки и да го зголеми производството на антитела.

Бонус: моќта на бадемите

Тие го намалуваат холестеролот, додаваат повеќе антиоксиданси во крвотокот, помагаат да исфрлите килограми, па дури и ги одржуваат здравите очи. Бадемите исто така ја одржуваат вашата кожа чиста и можат да ги подобрат вашите способности за размислување.

Што мислиш?

17 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 Луѓе кои се’ уште не веруваат во сериозноста на Ковид-19

Рибар ловел без дозвола и го фатиле полицајци со една кофа полна со риби….