во , , ,

7 Реалистични илустрации прикажуваат застарени верувања и стереотипи за жените

Жените денеска се соочуваат со стандарди и очекувања кои често се тешки за исполнување. Сепак, позитивната страна е дека се наблудува промена, и сè помалку жени се чувствуваат обврзани да ги следат тие стандарди.

Застарени верувања и стереотипи за жените кои треба да ги заборавиме:

Само жената која има деца е успешна и направила нешто вредно во животот.

Оние кои сакаат да станат мајки, мора да родат пред 30-тиот роденден бидејќи потоа се „стари“.

Реклама

Девојките треба да се венчаат што е можно порано, за да не ги испуштат „добрите можности“ или за да не останат сами.

Жените имаат слобода да ја менуваат кариерата само во 20-тите.

Штом наполнат 40, жените треба да заборават на кратки фустани и облека со деколте.

По 40-тиот роденден, жените се стари и треба да се срамат од седите влакна и брчките.

И, мора да пробуваат да ги скријат овие „недостатоци“ по секоја цена, почнувајќи уште во младоста.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Извинете госпоѓо, ќе сакате ли да станете од тоа место?

Мујо и Фата биле на скијање на алпите. Кога се вратиле, седнале Мујо и Хасо да пијат кафе…