во , ,

8 Дизајнерски идеи кои ќе направат вашата кујна да изгледа како од насловна страна

Кујната е срцето на секој дом и повеќето луѓе поминуваат многу време таму. Но, што ако околината околу вас ве заморува, вашата душа има потреба од промена, но е страшно и скапо да се започне со поправки? Време е да ја обновите главната просторија во куќата со минимални финансиски и временски трошоци.

1. Садови во ист стил

Можете да ги имате најскапите и најсофистицирани кујнски шкафови, дизајнерски мебел, модерни вградени апарати. Но, впечатокот за сиот овој луксуз можат да го расипат разните стари прибори кои се целосно некомпатибилни еден со друг. Распоредот на масата е шлаг на тортата, па затоа е важно приборот да бидат избрани во ист стил.


2. Користете крпи со неутрални бои

Кујнските крпи се незаменлив помошник за секоја домаќинка, постојано ги користиме без самите да забележиме. Но, не заборавајте дека овој елемент е важен дел од внатрешноста. При изборот на кујнски текстил, подобро е да изберете неутрални, природни нијанси. Со овој декор можете да и дадете на кујната стилски и привлечен изглед и таа ќе изгледа многу полуксузно.

3. Заменете ја чешмата

Чешмата не е само уред за снабдување со вода, туку важен дел од внатрешниот ансамбл. На пример, бесконтактните, двобојни или еднобојни модели сега се во тренд. Со избирање на нестандардна боја – бела, црна, бакарна – можете да и дадете на кујната индивидуалност.

4. Чувајте ги детергентите за миење садови во диспензери

Во кујната, сè што ви треба треба да биде при рака. Но, областа околу мијалникот, преполна со производи за чистење, изгледа невешт. Обидете се да ги истурите препаратите во диспензери. Овие функционални додатоци ќе го красат просторот, а работната површина веднаш ќе изгледа многу поуредно. Главната работа е да избраниот модел е во хармонија со целокупниот ентериер и другите додатоци.

5. Стаклените врати украсете ги со завеси

Освежувањето на внатрешноста на кујната може да биде многу едноставно без дополнителни трошоци. Додадете завеси на стаклените врати на горните шкафови. Овој декор ќе и даде на кујната шарм и удобност, како и ќе го скрие кујнскиот прибор од очите.

6. Инсталирајте соодветни штекери

Искривените штекери кои не се совпаѓаат по боја и стил изгледаат како искривена фото рамка на ѕидот што не може да стои. Со својот изглед можат да го расипат целиот впечаток на кујната. Затоа, подобро е да изберете штекери кои одговараат на бојата на кујнскиот заден капак, за да не се истакнуваат премногу, а уште подобро да се инсталираат скриени.

7. Организирајте го складирањето во кутии

Ако горните шкафови не се направени до таванот, тогаш вашата рака сама ќе се истегне за да ставите нешто на нив. И ова е апсолутно точно, бидејќи секој простор треба да се искористи максимално. Но, ако ставите корпа или кутија одозгора, просторот нема да изгледа пренатрупано. Ова ќе ви го олесни одржувањето на редот во кујната. Покрај тоа, на овој начин кујнскиот прибор ќе биде заштитен од контаминација.

8. Украсете ја кујната со свежо цвеќе

Цветовите можат да бидат последниот допир во обновувањето на вашата кујна: тие ќе ја оживеат просторијата, ќе ја направат празнична и ќе ве расположат. Не треба да чекате причина за да бидете среќни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

24 Луѓе кои со хумор ги третираат своите домашни растенија

27 Фотографии кои ги прикажуваат Обединетите Арапски Емирати од поинаква перспектива