во , ,

8 Луѓе кои сега ќе размислат двапати пред да поканат некој да ги посети

Реклама

Добредојде на гостите во вашиот дом може да биде вистински предизвик, но некои луѓе го претеруваат и ги игнорираат сите граници за време на нивниот престој, дури и ако се дел од семејството. Овие ситуации можат да водат до доста непријатни моменти, и речиси секој се соочил со нив барем еднаш.

1. Гостин со алергии на домашни миленици

Гостин дојде за Денот на благодарноста, го предупредив дека имаме мачки и кучиња. Сепак дојдоа. Почнаа да се распакуваат во нашата гостинска соба. Половина час подоцна мажот ми дојде и рече дека има проблем. Ги извадиле чаршафите од креветите и го стругале душекот. Страшно, имаше мачкино крзно. Веднаш реков, ‘О, не можете да останете овде, можеби би требало да одите во хотел.’ Тоа и го направија. Бидејќи се роднини, сме цивилизирани, но не ги покануваме веќе да остануваат.

2. Непоканетата свекрва

Кога бев женет со мојата втора сопруга, мојата поранешна баба редовно доаѓаше во куќата. Често кога ќе си заминеше, мојата тогашна сопруга беше многу емоционално вознемирена и речиси секогаш плачеше. Нејзината мајка доаѓаше и основно и кажуваше дека погрешно ја воспитува својата ќерка или дека треба да прави ова или она со неа. Иако нејзината мајка не сакаше да ја понижува намерно, сепак ја вознемируваше многу. Еден ден, ми беше преку глава. Свекрвата си замина, а мојата сопруга плачеше два дена, меѓу тоа што беше лута и тоа што мајка и ја правеше да се чувствува како лоша мајка. Неколку дена подоцна, нејзината мајка повторно дојде во куќата. Јас директно и кажав што се случува и дека нема да толерирам повеќе. И кажав на бабата дека додека не видам промена, нема да и биде дозволено да доаѓа во куќата.

3. Беспомошна на денот на погребот

Додека се обидував да се подготвам за погребот на мојот сопруг, мојата снаа дојде во мојата соба барајќи да му го дадам на мојот посинок камионот на мојот сопруг вреден 90 илјади долари кој беше дел од нашиот бизнис. И кажав апсолутно НЕ! Ми ги масираше рамената и рече, ‘Во ред е, ќе си го смениш мислењето, само ти треба време!’ И кажав дека нема да ја користи смртта на мојот сопруг за материјални работи и дека никогаш нема да им биде даден камионот. Сè уште имав бизнис да водам. Беше толку болно, и тие мислеа дека смртта на мојот сопруг значи плата за нив. Веќе му кажав на мојот посинок дека нема да се случи.

4. Недостоен пријател

Бев во лоша состојба, депресивен, со хронична болка. Едвај можев да одам без помош. Како резултат на тоа, не можев да правам многу домашни работи. Мојот ‘пријател’ дојде на посета и ми одржа 90-минутна лекција за тоа како мојата болка не може да биде толку лоша, како сум само мрзелив и правам изговори. Откако заврши со својот говор, си замина. Никогаш повеќе нема да го пуштам во мојата куќа.

5. Однесениот коњ

Моите родители купија коњ и приколка за коњ од мојата тетка и вујко. Ја поправивме приколката за коњот и го имавме коњот околу 4 години. Го одржувавме здрав и нахранет. Го јавав доста бидејќи бев во 4H и се занимавав со западен стил на јавање. Еден ден се вратив дома од училиште и коњот и приколката за коњот ги немаше. Бидејќи немавме сметка за продажба, тие дојдоа ги зедоа и ги продадоа следниот ден.

6. Неочекуван правен проблем

Имав роденденска забава во мојата куќа и ги поканив семејството на мојата жена и моето семејство. Имаме базен и едно од правилата е да не се трча околу базенот. Но, најстариот брат на мојата жена (тогаш имаше 49 години) продолжи да трча и ги бркаше своите деца во базенот. Ако бевме само неколку луѓе, тоа не би било проблем, но имавме околу 25 луѓе околу и во базенот. Подоцна тој трчаше и се лизна и падна. Падна прилично тешко, но продолжи со забавата. Околу 3 недели подоцна, тој ангажираше адвокат и ме тужеше за неговиот пад. Чекаше толку долго бидејќи знаеше дека моите камери држат видео само околу 2 недели пред да се избришат. Ми рече дека претрпел голема повреда, овој брат има тужено луѓе за повеќе сообраќајни несреќи во кои бил. Па, победи, непосредно не бев засегнат финансиски, но моето осигурување за куќата плати околу 160 илјади долари на него. Во исто време, моето осигурување за куќата се зголеми за 2000 долари годишно. Така, еве сме 16 години подоцна, и сè уште плаќам тие дополнителни 2000 долари годишно.


7. Крадење од брат

Имам 4 браќа и третиот од нив, како возрасен, доаѓаше на посети. Со секоја посета, нешто ќе исчезнеше од мојот дом. Обично, тоа беа мали работи како ДВД или одвртувач или неколку долари оставени настрана. Ова траеше со години пред да сфатам дека исчезнувањата се случуваат само кога тој доаѓа на посета. Почнав да излегувам да се сретнам со него надвор, и се дружевме на тремот. Престана да доаѓа кога ме праша зошто не влегуваме внатре, па му кажав.

8. Пуштање на кучето

Мојата тетка ги мрази животните, и ја отвори вратата и рече, ‘Оди куче,’ и го пушти моето куче надвор! Тој побегна, и го барав со часови! Кога го најдов, се гледаше дека е изгубен и исплашен. Трчаше по главниот пат, а јас одев по странична улица кога го видов. Го извикав неговото име и тој ја сврте главата, ме виде и трчајќи дојде кон мене. Беше толку среќен што ме најде!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најавувачот во циркусот со мегафон во раката излегол пред публиката со еден човек…

Влегува плавуша во автобус, а полицаецот брзо станува и и го отстапува местото, а таа му вели…