во , , ,

9 Неверојатни факти за животот во Тунис

Некои мајки бираат невести за своите синови дури и во јавните бањи, а стапувањето во брак со одредена личност подразбира стапување во блиска и нераскинлива врска со целото негово семејство.

Дали некогаш сте се запрашале каков е животот во Тунис? Какви правила и навики на функционирање важат во оваа афричка земја?

Интересни факти за животот во Тунис:

Локалните жени изгледаат помодерно од што мислиме

Иако станува збор за муслиманска држава, тие го сакаат западниот стил. Од традиционална облека до мини здолништа, на улиците може да видите сѐ.

Ако повикате такси, бидете подготвени дека ќе го делите со други патници

Возилото може да изгледа и како мини комбе, а вие да си платите само за своето седиште. Добивка е што ќе платите евтино, а мана е што ќе се возите со низа случајни патници.

Основните продукти се евтини и стандардот на живот не е висок

Јавните тоалети може да ве згрозат

Во лоша состојба се дури и оние кои се наоѓаат во близина на некои попознати туристички атракции.

Како турист лесно може да фатите дијареа

Вашиот стомак може да реагира бурно на тамошната вода од чешма и продукти за исхрана, па затоа пијте секогаш вода од шише и не купувајте храна од сомнителни локали.

Во традиционалните семејства, мајките сѐ уште избираат невести за своите синови

Некои мајки бираат невести за своите синови дури и во јавните бањи, а стапувањето во брак со одредена личност подразбира стапување во блиска и нераскинлива врска со целото негово семејство, постојани посети и комуникација, а не само на неколку часа еднаш во седмицата.

Изгледот на слабите жени не се смета за идеален

Во Тунис ја нема опседнатоста со слаб изглед, локалните жени сметаат дека здравата тежина е всушност идеална тежина. Но, интересно е што жените од повисоките социјални кругови полека почнуваат да сметаат дека послабата фигура е поатрактивна.

На локалните мажи им се слабост жените од другите земји

Многу мажи сакаат да освојат некоја од туристките која е во посета на нивната земја и со неа да ја напуштат својата земја.

Во многу куќи во Тунис ги нема модерните направи без кои ние денес не можеме да функционираме

Од машини за перење до клима уреди, многу домови во оваа земја функционираат без модерните изуми.

Што мислиш?

28 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Турција успешно го тестираше првиот летечки автомобил “Cezeri”

Состанок од дома преку Zoom: Луѓе споделуваат искрени фотографии од позадината што не се гледа на камера