во ,

Tрпе го пасе своето стадо овци на планина покрај пат, кога наидува, сосема нов кабриолет BMW 645 со огромна брзина…

Tрпе го пасе своето стадо овци на планина покрај пат, кога наидува, сосема нов кабриолет BMW 645 со огромна брзина и остава облак прашина позади себе.

Закочува бмв – то пред Трпе и излегува маж елегантно облечен во костум на Версаче, чевли од Гучи, очила за Реј Бан и појас Ив Сен Лоран и му проговара на Трпе.

Реклама

„Ако ти кажам точно колку овци имаш, ќе добијам ли една од тебе?“ го прашува Трпе.

Трпе се свртува кон типот и му вели: „Добро, зошто да не“.

Дечкото веднаш го зема својот лаптоп Dell во скут и го поврзува со мобилниот телефон преку Bluetooth.

Потоа прави GPRS конекција на Интернет, сурфа на веб-страница на НАСА и избира систем за навигација за да ја одреди својата точна позиција.

Потоа ги праќа податоците на друг сателит на НАСА, кој ја скенира целата област и му праќа ултра остра фотографија.

Дечкото отвора Adobe Photoshop и ја испраќа фотографијата во лабораторија во Хамбург, која за неколку секунди испраќа е-пошта до неговиот пилот Palm со кој потврдува
дека фотографијата е средена и зачувана.

Користејќи ODBC конекција, тој се поврзува со базата на податоци MS-SQL и ги вчитува сите податоци преку е-пошта од неговиот Blackberry во табела на Excel со стотици
комплицирани формули.

За неколку минути, програмата генерира одговор во боја од 150 страници и ја печати на својот мини HP ласерџет.

Застанува пред Трпе и му вели: „Имаш точно 1.586 овци“.

„Така е“, вели Трпе, браво погоди! Можеш да си избереш овца!

Дечкото гледа, гледа и избира животно го зима и става во багажникот.

Но, тогаш Трпе му вели: „А, ако јас ја погодам твојата професија, ќе ми го вратиш ли животното?

Дечкото го гледа и вели: „Добро, зошто да не?“

Трпе му вели: „Ти си менаџер“.

„Неверојатно“, вели дечкото, „Од каде го знаеш тоа?

„Па тоа не е толку тешко“, вели Трпе.

„Се појавуваш, без никој да те побара, поставуваш прашање на кое никој не чека еден одговор и сакаш да бидеш платен за одговор што веќе го знам…“!

Покрај сето ова, не разбираш ништо од мојата работа, затоа врати ми го кучето!”


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Отвориле Мујо и Хасо лекарска ординација во Швајцарија. Добро им тргнало, пациенти сè почесто почнале да доаѓаат…

Комши, ај те молам брзо извади ми два заба, и намачкај ме на лицето…