во , ,

Мон Сен Мишел е место како од бајките, а за некои и извор на инспирација

На само неколку часа возење од Париз, ќе влезете во магичниот свет на прекрасни пејсажи, природа и интересна историја.

Мон Сен Мишел е остров, замка и опатија во едно. Манастирот со површина од 55.000 квадратни метри го направил ова место светски позната дестинација која се наоѓа под заштита на УНЕСКО поради културното, историско и архитеконско значење и природната убавина.

Необичниот остров им припаѓа на Французите, а се наоѓа во каналот Ламанш во близина на градот Авранш во Нормандија. Во близина се наоѓа и границата со Бретања, а токму тие напади од соседството му нанеле најголема штета на Мон Сен Мишел во борба за превласт во текот на вековите.

Местото освен по убавината, е познато и по очигледната разлика помеѓу плимата и осеката, па може да се случи кога ќе пристигнете на островот тој да е опкружен со вода, а кога ќе се враќате околу вас да се наоѓа само мокар песок

View this post on Instagram

📍 France. . 📷 Credits to @liang.dennis ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ Admin @tk133 ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ 🔥 Follow ➡ @shot_europe 📝 Tag ➡ #shot_europe 📨 Email ➡ shoteurope@gmail.com ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ 🔝 Shot Europe 💎 Your Europe ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ ▶ Family Hub ◀ 🌟@shot_italia 🌟@shot_globe 🌟@shot_america 🌟@shot_asia ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ #shot_europe #france #montsaintmichel #defilonely #wanderfolk #jaimelafrance #bretagne #bretagnetourisme #architecture #ilevierge #amazing #love #travel #beautifuldestinations #aerial #aerialview #aerialphoto #drone #dronephotography #droneoftheday

A post shared by Europe | Travel | Art | Nature (@shot_europe) on

Французите се премногу горди на Мон Сен Мишел бидејќи успеал да му одолее на времето уште од 708-та година, но и на Англичаните кои за време на војните успеале да уништат бројни ѕидини.

Иако населбата е изградена во 708-та година, познатиот манастир настанал 5 векови подоцна, а прошло уште многу време откако бил направен насип кој овозможил и доаѓање по копнен пат. Тоа е направено бидејќи Мон Сен Мишел станало важно место за аџиите од Бенедиктскиот ред.

View this post on Instagram

MONT SAINT MICHEL Normandy,France 🇫🇷 This imposing sanctuary in honour of Archangel Michael was built in the year 708. Through the years, a village was established around the abbey. The mount became a military fortress that resisted English assaults and then a prison during the French Revolution. It was classified as a historic monument in 1874 and a UNESCO world heritage site in 1979. Mont Saint Michel is three hours from Paris (two hours by train then one hour by bus). Its abbey houses different crypts and religious art works such as the Vierge Noir (1866) and the La Pieta. Entrance to the abbey is 10 Euros and I recommend to spend at least 2 hours to tour it around. You can also avail of an audio guide, which is available in different languages. The famous 130-year old restaurant, La Mère Poulard, is located at the village area by the entrance to the mount. It received the Michelin honours in 2018 and 2019. There are other restaurants around the village. I had a delicious banana and chocolate crepe at Cafés Richards. My travel advise: Don’t leave France without visiting Mont Saint Michel. #montsaintmichel #normandy #france #travel #travelphotography #travelbloggers #instatravels #europe

A post shared by Unlock the Earth (@unlocktheearth) on

Во Мон Сен Мишел живеат помалку од 55 жители, а годишно го посетуваат повеќе од 3 милиони луѓе. Колку е тој магичен, зборува и фактот дека служел како инспирација за градот-тврдина Минас Тирит во филмот “Lord of the Rings”, а исто така на ова место биле снимани и делови од филмовите “The Three Musketeers” и “The Man in the Iron Mask”.

Што мислиш?

10 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Еден просечен Македонски животен век!

30 Неверојатни трансформации: Добар стилист злато вреди