во , ,

Во една месарница, влегува куче, но месарот веднаш го брка надвор. Сепак тоа е упорно и постојано се враќа…

Во една месарница, влегува куче, но месарот веднаш го брка надвор. Сепак тоа е упорно и постојано се враќа држејќи платнена торба во забите. По некое време месарот, љубопитен, ја зема торбата и гледа што има во неа. Внатре наоѓа плико со 1,000 денари и писменце во кое пишува:

– Ве молам дајте ми пола кило јунешко и кобасици за останатите пари.

Реклама

Зачуден и уште пољубопитен, месарот го прави токму тоа. Кучето излегува, а тој се решава да го следи. Кучето минува на пешачки премин, застанува н автобуска станица и чека автобус.

Се качува и се вози пет станици, потоа се симнува, чека на семафор и поминува кога се пали зелено, потоа доаѓа до една куќа, гребе на влезната врата, но никој не му отвара. Тогаш оди од страна и скока на прозорецот неколку пати додека еден човек конечно не го забележи, му отвори и почне да вика по него:

– Идиоту еден, колку пати ќе ти се случува истото, да не можеш да се научиш, глупав еден…

Тогаш месарот скокнува од грмушката каде што се крие и револтиран доаѓа до човекот па му вели:

– Како така викате по кучето, па тоа е сигурно најпаметното куче на светот.

– Овој паметен? Да беше паметен немаше трет пат да го заборава клучот од вратата.

Поука од приказната:

Колку и да изгледате умешен и паметен за околината, никогаш нема да бидете доволно добри за вашиот шеф.


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ова е твојата секира?

Трпано, како ми ги переш гаќите?