во , ,

Еве како би изгледале 17 историски фигури во современиот свет

Реклама

Огромното влијание што секоја ера го има врз стилот на луѓето го отежнува замислувањето на овие луѓе надвор од одреден историски контекст. Ако ги извадиме античките личности од историските книги и ги замислиме како наши современици, би можеле да го почестиме нашиот мозок со навистина кул изненадување. Можеби дури и ќе бидеме шокирани кога ќе дознаеме дека некои иконски историски личности имаат неверојатна сличност со нашите најблиски, соседи, па дури и со нас.

1. Мона Лиза

2. Микеланџело

3. Марија Антоанета

4. Сократ

5. Луј XIV

6. Леонардо да Винчи

7. Девојка со бисерна обетка

8. Марк Антониј

9. Цицерон

10. Жана Самари

11. Исак Њутн

12. Нефертити

13. Александар Македонски

14. Винсент Ван Гог

15. Кралицата Елизабета Прва

16. Август

17. Вилијам Шекспир

Дали би препознале некоја од овие историски личности доколку ве поминат на улица? Дали вие самите би сакале да се родите во друга ера?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Слики кои докажуваат дека брилијантната уметност може да ја трансформира нашата реалност

14 Фотографии каде позадината е посмешна од главната акција