во , ,

Започнување снимањето на првиот филм во вселената, Русите стигнаа на станицата

Руската филмска екипа пристигна на Меѓународната вселенска станица (ISS) во првиот обид во светот да снима долгометражен филм во вселената.

Руската актерка Јулија Пересилд и режисерот Клим Шипенко вчера полетаа од космодромот Бајконур во Казахстан.

Преносот во живо на руската вселенска агенција Роскосмос и руската државна телевизија ја прикажа ракетата „Сојуз“ како се издига во небото без облаци.

Може да се види и екипажот во вселенската капсула.

„Се оди нормално“, објави центарот за контрола на летови. По повеќе од три минути, ракетата стигна до орбитата на Земјата.

Ракетата Сојуз МС-19 со филмската екипа и космонаутот Антон Шкаплеров стигна до ISS со експресно слетување 3 часа и 37 минути по лансирањето.

„Тогаш капакот се отвори и тројца руски членови на екипажот влегоа во станицата, со што бројот на жители се зголеми на десет“, објави ISS на Твитер.

Снимањето треба да започне веднаш по слетувањето, објави Пересилд пред да ја лансира ракетата.

Според Роскосмос, снимањето е планирано за 12 дена.

Филмот има привремен наслов „Предизвик“ и ќе ја раскаже приказната за доктор, игран од Пересилд, кој треба да лета до ISS за да го спаси животот на космонаутот кој се разболел.

Според Русија, тоа ќе биде првиот игран филм снимен во вселената, а не во студија на Земјата.

Соединетите Американски Држави исто така планираат да снимат филм таму, но датумот се уште не е одреден.

Рускиот филмски проект е исто така документарен филм за вселенската индустрија и професијата космонаути.

Пересилд и Шипенко треба да се вратат на Земјата со космонаутот Олег Новицки на 16 октомври, објави американската вселенска агенција НАСА, додека Скаплеров ќе остане на станицата до март следната година.

Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

„Алкотраз“ – најневообичаениот коктел-бар во Британија

Оваа ретро оптичка илузија е најдоброто нешто што ќе го видите