во ,

Каква е визијата на 11 актери од „Гладијатор“ 22 години подоцна

Реклама

Гладијатор е филм во режија на Ридли Скот. Излезе на 5 мај 2000 година и доби 119 номинации. Доби 49 награди, од кои 5 Оскари, меѓу кои и најдобра споредна машка улога и најдобра режија. Во него глуми одличниот актер Расел Кроу.

1. Расел Кроу (Максимус Децимус Меридиус)

Расел Кроу е актер, филмски продуцент, режисер и музичар. Тој привлече меѓународно внимание во историскиот филм Гладијатор. Во текот на неговата кариера, тој освои неколку признанија и се појави во филмови како што се „Добри момци“, „Мумијата“ и други. Неговото последно дело е во мини серијата „Најсилниот глас“.

2. Хоакин Феникс (Комодо)

Хоакин Рафаел Феникс е американски актер, екологист, активист за правата на животните и продуцент. Доби бројни награди за својата актерска кариера; тој режира музички спотови и продуцира филмови и телевизиски емисии. Тој глумеше во познати филмови како што се „Не грижете се дека нема да стигне далеку“, „Марија Магдалена“ и „Џокер“. Неговиот последен настап беше во „Школа на животот“.

3. Кони Нилсен (Лусила)

Откако ја играше улогата на Лусила во Гладијатор, Кони Нилсен глумеше и во други филмови како „Мисија на Марс“, „Express Photo“ и „The Hunted“. Со филмот „Браќа“, Кони ја доби данската награда за најдобра актерка, истата награда што ја доби и на меѓународниот филмски фестивал во Сан Себастијан. Нејзиното последно појавување беше во филмот „Никој“.

4. Дерек Јакоби (сенатор Грачус)

Дерек Џејкоби е англиски актер и театарски режисер. Тој се појави во филмови како што се „Принцезата од Монако“, „Мојата недела со Мерилин и Ајронклад“. Љубопитен факт за актерот е дека тој беше прогласен за витез во 1994 година и е член на данскиот ред на Данеброг. Неговото последно појавување беше во ТВ серијата „Круната“.

5. Џимон Унсу (Џуба)

Djimon Gaston Unsu е американски актер и модел од Бенин. Тој се здоби со признание за неговите улоги во „Гладијатор“, „Во Америка“ и „Крвав дијамант“. Во филмовите на Марвел, тој ја толкува улогата на Корат Делкерот. Покрај тоа, во филмовите на DC Comics го оживеа кралот Рику во „Аквамен“ и античкиот волшебник Шазам во „Шазам!“. Неговото следно појавување ќе биде како гласот на Сумо во филмот Paws of Fury: The Legend of Hank.

6. Ралф Молер (Хаген)

Ралф Рудолф Молер е германски актер и бодибилдер. Најважната улога во кариерата му беше во „Гладијатор“. Неговото последно актерско појавување беше во „Саботажа“ во 2014 година.

7. Томи Фланаган (Цицерон)

Томи Фланаган е шкотски актер познат по неговата изведба во серијата „Синови на анархијата“ и во филмовите „Гладијатор’ и „Чувари на галаксијата“. Во 2016 година се појави во спот за песната „Rotting in Vain“ од Корн. Неговото последно појавување беше во телевизиската серија „Западен свет“.

8. Спенсер Тријт Кларк (Луциј Вер)

Спенсер Тријт Кларк е американски актер. Се прослави со работата во филмовите „Гладијатор“ и „Неранлив“. Оттогаш, тој се појавува во филмови како „Река на тајните“, „Последната куќа на левата страна“, „Многу врева за ништо“, а неодамна „Стакло“.

9. Дејвид Скофилд (сенатор Фалко)

Дејвид Скофилд е англиски актер. Тој глумеше во ТВ серии како што се „Band of Gold“, „Football Wives“ и „Holby City“. На големото платно тој е познат како Иан Мерсер во филмовите „Пиратите од Карибите“. Неговото последно појавување како актер беше во серијата „Авантурите на Падингтон“ и „Шекспир и Хатавеј: Приватни детективи“.

10. Џорџо Кантарини (син на Максимус)


Џорџо Кантарини е италијански актер. Учествувал во филмот „Гладијатор“ како дете актер. Тој претходно се појави во La vita è bella, филм кој освои 3 Оскари. Неговото последно дело е во италијанската серија „Distretto di Polizia“.

11. Свен-Оле Торсен (Тигрис од Галија)

Свен-Оле Торсен е дански актер и бодибилдер. Во 1983 година ја доби наградата за најсилниот човек на Данска, а поради големината често глуми негативци во филмовите што ги снима. Неговата автобиографија „Stærk mand i Hollywood“ доби многу добри критики.


Неверојатен Попуст -30%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Сликите каде што извикавме: „Нема логика!“

Популарни дами над 50 години кои дефинитивно немале пластична операција