во , , ,

Кубици снег, поларна светлина, украси од мраз – Лапонија е вистинска снежна бајка

Во Лапонија, Финска е сместено селото на Дедо Мраз. Вистинска мала бајка, каква што може да видите само во приказните.


Овде ирвасите се секојдневие. Поларната светлина Аурора Бореалис е прекрасна глетка во најсеверниот дел на Финска, иако не е толку честа.

Пејзажите се како насликани.

Температурата деновиве е најчесто околу -25°C.

Вистинска снежна бајка, секоја зима.

Ве водиме на кратка видео прошетка низ финската Лапонија:

https://www.facebook.com/allaboutlapland/videos/716641075946769/?t=0

https://www.facebook.com/allaboutlapland/videos/208243810964023/?t=9

https://www.facebook.com/allaboutlapland/videos/844327329461204/?t=0

https://www.facebook.com/allaboutlapland/videos/839618543543360/?t=0

Навалица Ви препорачува

KICK IT Чорапи

1,050 ден.

Што мислиш?

26 Points
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Каде се и што прават актерите од „Jurassic Park“ 27 години подоцна?

Јужнокорејското вештачко сонце е пожешко од ѕвезда и постави нов рекорд