во , , ,

Работи кои не сте ги знаеле за Sony: На овој ден пред 75 години била основана компанија со 8 вработени и име непознато на светот

Беше 7-ми мај 1946 година, кога Масару Ибука и Акио Морита го основаа Sony. На почетокот, Масару Ибука всушност отвори продавница за електроника. Тој беше ентузијаст за технологија. Неговата продавница имаше само 8 вработени на почетокот. Подоцна, Акио Морита му се придружи да основаат компанија со име „Токио Цушин Когио“ или „Токио телекомуникациска инженерска корпорација“. Тоа беше почетокот на корпорацијата Сони. Но, постојат многу работи кои малку луѓе ги знаат за овој гигант, еве неколку од нив:

Купи маица за 599 ден.

busted-maska-crna

Дали знаевте дека во 1947 година Сони направи готвач за ориз? Но, тој не успеал да се пласира добро на пазарот. Оризот го правел целосно сув или не го варел добро.

Во 1998 година Сони направиле камера „камкордер“. Камерата имала инфрацрвена светлина, што значи можело да се снима во темно. Но, доколку некој носел тема облека можело и да се снима преку облеката. Кога компанијата го дознала тоа го запрела производството.

Ова е првиот светски 4K паметен телефон направен од компанијата Sony. Телефонот се нарекува Sony Xperia Z5 premium.

Продавале водоотпорни слушалки за спортисти во шишиња со вода.

Sony Hiring бил првиот аудио систем на Сони. Тој не работел совршено па кога студент по опера им испратил забелешки од компанијата одлучиле да го вработат за да им дава совети да направат подобар производ.

Во 2010 година американските воздухопловни сили направиле супер компјутер со 70600 PlayStation 3. Затоа што процесорот е многу брз, а цената мала и технологијата е многу ажурирана.

Дали знаете дека конзолата за игри Sony PlayStation 2 е најпродавана во историјата? Вкупно 100+ милиони продажба на единици ширум светот.

2005 година Сони го презентираше на светот Sony Ericsson K750. Кој имаше камера од 2 мегапиксели. Тогаш ниту еден друг телефон немал камера од 2 мегапиксели.

Дали знаевте дека Сони и Ериксон се две различни компании? Ериксон е телефонска компанија, кој не можела да преживее на пазарот од Нокиа и Моторола. Потоа, Ериксон станале партнери со Сони и тоа траело 17 години. Но, во 2012 година тие се разделиле. Бидејќи Сони го купи Ериксон целосно.

Дали знаете дека Сони го купи Ериксон за 1,47 долари? И ја направи новата компанија за комуникации Sony Mobiles.

Нивните најпродавани производи се телевизорите и звучните системи.


Што мислиш?

27 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Работи на кои Американците се навикнати, но изгледаат чудно за остатокот од светот

Необична баба: 71-годишна жена крева тегови од 120kg и вежба 20 часа неделно