во , ,

Ја изневерував сопругата и и признав за тоа, очекував драма, но нејзината реакција ме уби

Реклама

Нашиот читател, 36-годишниот маж по име Шон, ни испрати многу емотивно писмо. Тој ја сподели својата приказна, каде неговото неверство стана почеток на голема драма со неочекуван крај. Мажот беше длабоко шокиран кога ѝ призна на сопругата за неговата афера. Тој очекуваше секаква реакција, но не таа што неговата сопруга навистина ја демонстрираше. Сега, мажот е очаен поради тоа што работите се свртеле против него и бара совети од нашите читатели како да продолжи со својот семеен живот.

Шон имал краткотрајна афера и ѝ признал за неверството на својата сопруга.

Шон, 36, неодамна испрати писмо до нашата редакција и ни раскажа за својата многу комплицирана семејна ситуација. Мажот очекуваше дека ќе биде осудуван од многу луѓе, но сепак сака да добие некои мислења и совети од луѓе кои нема да останат рамнодушни на неговиот проблем.

Мажот го отвори своето писмо, велејќи: „Мојата сопруга Роза и јас сме среќно венчани веќе 15 години. Поминавме низ многу животни ситуации заедно и секогаш сме наоѓале начин да ги решиме заедно. Сме биле повеќе од сопружници во текот на целиот овој период, сме биле сродни души и нашиот брак е базиран на доверба и меѓусебно разбирање. Никогаш не сме се лажеле и никогаш не сме се изневериле. Но, неодамна, работите земаа спротивен правец и нашето семејство сега се распаѓа со брзина на светлина.“

Шон објасни, „Знам дека направив нешто навистина ужасно и гадно, ја изневерив мојата сопруга со една од моите клиентки. Не знам навистина зошто го направив сето ова, телото ми беше како на автопилот и по кратко време не можев повеќе да ја издржам вината. Веднаш ја прекинав мојата афера. Ја прекинав мојата врска со неа и како клиент, и го префрлив нејзиниот договор на колега. Оттогаш немам никаква врска со неа. Исто така, ѝ признав за ова на мојата сопруга и од тогаш одев на индивидуална терапија.“

Шон очекуваше многу емотивна реакција од својата сопруга и делумно беше подготвен за тоа.

Шон призна, „Прво, мојата сопруга се навистина вознемири и падна во депресија, беше апсолутно бесна. Сериозно бев загрижен за нејзината ментална состојба. Очекував некоја голема драма, но никогаш не сум ја видел толку депресивна порано. Ја молев да не се разведуваме. Предложив некоја консултација, терапија, дури и ѝ дозволив да има врски со други мажи, но таа не беше заинтересирана. Само ме замоли да ја оставам на мира и да ѝ дадам повеќе време за да се справи со болката сама. Инсистираше дека морам да се иселам и да чекам додека таа не ми се јави со нејзините предлози за нашата иднина заедно.“

Мажот не се противеше на желбата на својата сопруга. Шон напиша, „Ги зедов моите работи и заминав да живеам кај моите родители. И звонев секој ден, звучеше скршено и фрустрирано, можев да осетам во нејзиниот глас дека е тотално повредена и можев да го разберам тоа. Таа одбиваше каква било помош од мене и само ми кажуваше дека ѝ треба повеќе простор, што ѝ го дозволив.“

Еден ден, однесувањето на сопругата на Шон се промени целосно.

Шон напиша, „3 недели откако ѝ признав за моето неверство, мојата сопруга одеднаш почна да се однесува на многу чуден начин. Ме повика и ме замоли да ги земам моите работи и да се преселам назад во нашата куќа, што го направив со радост. Рече дека сака да се обиде да го решиме проблемот, и веднаш скокна, станувајќи најдобрата сопруга што маж може да посака.“

Шон откри, „Ги готвеше моите омилени јадења, ми оставаше љубовни белешки и купуваше нова облека за да изгледа уште попривлечна за мене. Нејзините реакции беа млаки во најдобар случај. Се смееше и ми благодараше, и постојано ми кажуваше колку ме сака повеќе од сè. Едвај иницираше разговор за тоа што се случи меѓу нас, и јас не го спомнував исто така. Бев шокиран од оваа промена, но мислев дека таа само се обидува да биде силна и разумна жена, и верував дека решила да не дозволи краткотрајна афера да го уништи нашиот брак.“

Мажот напиша, „Не го најдов однесувањето на мојата сопруга сомнително воопшто, но имаше една работа што не можев да ја разберам, и таа никогаш не ми ја објасни. Дознав дека таа почнала да посетува доктор, гинеколог, и го правеше тоа многу често, како, тоа не беше редовна контрола или нешто такво. Сакам да кажам, имаше закажани посети со докторот речиси секоја недела, и овие посети почнаа набргу откако ѝ признав за неверството.“

Шон беше загрижен за здравјето на својата сопруга и ја соочи за нејзините честите посети кај доктор.

Шон напиша, „Мислев на некои сериозни здравствени проблеми што можеби ги имаше мојата сопруга, и овие посети не ми дозволуваа мирно да спијам ноќе. Таа имаше некои проблеми со својот репродуктивен систем, и тоа беше причината зошто немавме деца. Или така мислев.“


Мажот откри, „Кога конечно ја соочив сопругата за нејзиното здравје и нејзините посети кај гинеколог, таа се насмевна и тогаш ми соопшти дека немала никакви здравствени проблеми. И рече дека го посетувала докторот затоа што се консултирала за нејзината бременост. Бев занемен, потоа се почувствував толку среќен дека ќе имаме бебе. Но тогаш мојата сопруга ми остави шокантна вест. Таа призна дека ова бебе не е мое. Рече дека имала афера со друг маж, исто како што јас имав со друга жена, и дека забременила од него. Можев да почувствувам како целиот мој живот се превртува во тој момент.“

Шон напиша, „Мојата сопруга рече дека сè што се случило во нашето семејство е фер, и веруваше дека секој од нас го добил тоа што го заслужил. Предложи да останеме заедно и рече дека можам да го посвојам бебето ако имам желба да го направам тоа, објаснувајќи дека повеќе нема контакт со биолошкиот татко на бебето и дека тој маж не би бил среќен ако дознае дека таа е бремена.“

Мажот е целосно скршен и има многу чувства за ситуацијата. Тој напиша, „Имам чувство во стомакот дека бебето е мое и дека мојата сопруга никогаш не била неверна кон мене. Верувам дека тоа што го кажуваше беше одмазда, сакаше да почувствувам болката што таа ја чувствуваше по моето болно признание. Но во исто време, што ако не лажеше и бебето не е мое? Што треба да направам во оваа ситуација? Јас сум скршен.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Уловил Трпе златна рипка, а таа му вели…

Студент полага усмен испит. За тоа време професорот се ниша на столчето…