во ,

10 Пати познатите личности носеа иста облека, покажувајќи колку убави можат да бидат сите тела

Реклама

Некои велат дека носењето истата облека на официјални настани повеќе од еднаш е непристојно. Ако строго го следевме ова верување, нашите гардероби би биле преполни со неносени алишта или би избегнувале настани. Сепак, стилистите на славните личности покажуваат дека можете да изгледате беспрекорно дури и во повторена облека. Со набљудување како славните личности го постигнуваат ова, можеме да научиме некои корисни совети за себе.

Рита Морено

Во 1962 година, Рита Морено ги зачудила сите на Оскарите со сјаен фустан кој се совпаднал со нејзината награда. Што го прави овој фустан посебен е тоа што е направен од вистинско кимоно. Рита го обожавала овој фустан и го чувала во нејзината гардероба со години. Во 2018 година, на 90-тите Оскари, таа повторно го носела истиот фустан, но со мала модификација — горниот дел бил редизајниран.

Ова покажува дека саканите фустани можат да се обноват и повторно да се носат, додавајќи допир на носталгија и стил на секој настан.

Кејт Бланшет

Понекогаш, дури и мал додаток како обетки може да направи голема разлика. Во 2015 година, за време на премиерата на Carol, Кејт Бланшет носеше класичен црн фустан со уникатни ракави кои личат на тетоважи. Таа ја тргна косата на страна за да ги покаже црните обетки кои го дополнуваа нејзиниот “темен стил.” Три години подоцна, таа го носеше истиот фустан повторно, но го комбинираше со големи, светли обетки и ја пушти косата. Ова му даде на фустанот полесен, по-романтичен изглед.

Големината и бојата на обетките можат целосно да го променат изгледот. Важно е да ги изберете внимателно, земајќи ја предвид вашата фризура. За подигнати фризури, долгите и елегантни обетки се добра опција. Ако имате кратка коса, стилистите препорачуваат обетки кои се подолги од вашата коса за да создадат избалансиран изглед.

Гери Халиуел

Кога добиваме или губиме тежина, често се грижиме дека ни е потребна целосно нова гардероба. Сепак, пејачката Гери Халиуел го гледа тоа поинаку. Таа верува дека ако сè уште можеш да влезеш во стар фустан, но твоето тело се променило, тоа е одлична причина да го носиш повторно. Ова е особено точно ако фустанот е растеглив и не треба прилагодувања. Гери првпат го носеше овој фустан во 2002 година на Оскарската забава. Седум години подоцна, го носеше истиот фустан, но изгледаше многу поинаку. Нејзиното тело се променило и имаше нова фризура, правејќи го фустанот да изгледа целосно трансформиран, но сè уште импресивен.

Керис Даглас и нејзината мајка Кетрин Зета-Џонс

Керис Даглас, стилската ќерка на холивудските икони Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас, неодамна одбележа значаен момент со тоа што наполни 21 година. За да го прослави овој посебен настан, Керис оддаде почит на иконскиот моден стил на нејзината мајка од 90-тите, носејќи зашеметувачки розов фустан. Овој фустан не беше само обично парче облека; тоа беше истиот фустан што Кетрин го носеше на MTV Movie Awards во 1999 година, додавајќи допир на носталгија и семејна врска на прославата на роденденот на Керис. Нејзиниот избор на облека не само што го отсликува нејзиниот беспрекорен вкус, туку и ја истакнува вечната елеганција што се пренесува од мајка на ќерка.

Џејн Фонда

Кога имате само едно палто, но сакате да изгледа поинаку, пробајте да ја смените фризурата и да додадете нови додатоци што одговараат на вашиот стил. Џејн Фонда го направи тоа со носење на истото палто на различни настани во 2016 година, секојпат со различни додатоци. Експериментирање со очила и комбинирање на палтото со различни парчиња како панталони, здолништа или фармерки, исто така може да му даде свеж изглед.

Кејт Мидлтон

Кетрин, принцезата од Велс, носеше тиркизен фустан на настан пред Лондонските Олимписки игри во 2012 година. Таа повторно го носеше истиот фустан во 2018 година, но со различна фризура. Мидлтон е позната по тоа што е внимателна со својата облека и често го менува својот изглед со фризури, капи и додатоци.

Армани Приве — Рис Витерспун

Актерката Рис Витерспун направи стилски влез на 74-те Еми Награди одржани во театарот Мајкрософт во Лос Анџелес. Паралелно со неа, моделот покажуваше извонредно парче од колекцијата висока мода на Џорџо Армани Приве за есен-зима 2022-2023.

Кејт Мос

Кејт Мос не само што ги обожава нејзините крзнени палта, туку и умее да ги комбинира. Во 2010 година, на модната ревија на Кристијан Диор, таа носеше црно крзнено палто кое било во нејзината гардероба четири години. Првиот пат кога папараците ја забележале Мос со ова палто било во 2006 година за време на добротворен настан Сам и Руби.

Еден трик за да ги направите вашите палта да изгледаат свежи и поинакви е да ја промените облеката што ја носите под нив. Контрастна боја на џемпер, на пример, може целосно да го трансформира целокупниот изглед на вашата облека.

Хари Стајлс

Не се само жените тие што можат да носат исто парче облека повеќе пати и сепак да изгледаат одлично. Земете го за пример британскиот пејач од One Direction, Хари Стајлс. Тој носеше кошула со игрива срцевидна шара на неговата роденденска забава во 2013 година. Само шест месеци подоцна, со самодоверба ја носеше истата кошула на премиерата на One Direction: This Is Us. Вториот пат, дури ја комбинираше со стилско палто.

Облеката со игриви шари може да додаде забавен допир на инаку конзервативна облека, како костум. Не плашете се да вметнете малку радост во вашиот изглед, но запомнете да најдете баланс — доволно за да се издвоите, но не и премногу.

Шерон Стоун


Секогаш кога Шерон Стоун се појавува на Црвениот тепих, тоа е како мини модна ревија. Позната по својот беспрекорен стил, таа често избира облека од познати дизајнери. Еден таков пример е нејзиниот фустан од Роберто Кавали, кој го носеше на два значајни настани. Во 2009 година, таа блесна на забава во Анталија, во Турција, а потоа повторно го носеше фустанот една година подоцна на концерт во чест на њујоршката полиција. Што го правеше секој изглед различен беше начинот на кој Стоун играше со додатоците, комбинирајќи темни и светли елементи за да му даде на фустанот свеж изглед секој пат.

Секоја сезона, многу луѓе купуваат бројни облеки, често носејќи ги само еднаш. Ова не само што троши пари за непотребни предмети, туку и ја оштетува животната средина. Проблемот е што ова однесување придонесува за преполни депонии со облека која е веќе надвор од мода. Ако славните личности, кои имаат многу ресурси, прават повнимателни избори за облека, можеби и ние треба да го разгледаме тоа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Шета Фата по дивиот запад…

Доаѓа мажот дома пијан. Жената му удира шамар и вели…