во , , ,

10 Предмети кои беа составен дел од речиси секое домаќинство во 80-те години

На Фејсбук групата „Ретротека“ пронајдовме фотографии од неколку предмети кои датираат од 80-те години на минатиот век, но и претходно, а кои беа составен дел од секој дом.

Започнувајќи од кујнски апарати па сè до пакувања за храна – можат да се пронајдат безброј предмети кои предизвикуваат носталгија.

Членовите на оваа Фејсбук група редовно објавуваат предмети од минатиот век кои ги користеле во домаќинството, евоцирајќи спомени на постарите генерации на растењето во време на социјализмот.

Фотографиите од апарати како препознатливата мелница за кафе на Горење, но и рачната мелница, потоа фен, батерии и пегла за облека предизвикаа бројни реакции.

Погледнете:

Што мислиш?

18 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Труд вреден за Гинисова книга: Верверичка за само 4 дена сокрила 70 килограми ореви во автомобил

Вистинската приказна за Пинокио е многу поразлична од онаа која сите ја знаеме