10 работи кои му се случуваат на вашето тело доколку секојдневно пешачите

Дали некогаш сте ја слушнале изреката од Хипократ: „Пешачењето е најдобриот лек за човекот“? Пешачењето во комбинација со добар сон и здрава исхрана може да ви помогне да го избегнете лекарот.

Само 15-30 минути пешачење секој ден драстично може да го подобри не само целокупниот изглед, туку и здравјето на личноста.

1. Позитивни промени на мозокот

Како што открива едно истражување, пешачењето ја спречуваат раната деменција, го намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест и го подобруваат севкупното ментално здравје. Да не зборуваме за намалување на менталниот стрес и одржување на повисоко ниво на ендорфин.

Следна Страница

loading...
loading...

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *