во ,

12 Луѓе кои виделе работи што дефинитивно не требало да ги видат

Реклама

Тие велат дека незнаењето е блаженство, сугерирајќи дека можеби е подобро да не знаеме одредени вистини или да не ја откриеме вистинската природа на некои луѓе со кои сме запознаени. Сепак, постојат случаи каде што откривањето на тајна може да ни обезбеди вредни знаења. Без разлика дали е позитивно или негативно, животот понекогаш нè става во ситуации што можат драматично да го променат нашиот ден или дури и нашиот цел живот. Луѓето во оваа статија беа сведоци на неверојатни глетки и откритија кои несомнено ќе остават траен впечаток во нивните умови.

– Еден ден, мојот брат ме повлече во нашата резервна бања, возбуден затоа што нашол „огромно изненадување“ во корпата за ѓубре покрај тоалетот. Внатре во корпата, имаше кеса за чипс со многу завиткани работи внатре…
Ја отворивме мислејќи дека тоа се изненадувачки играчки оставени случајно. Бевме шокирани кога видовме дека тоа се крвави влошки на нашата мајка.

– Чекав во лоби во станбена зграда и ја прашав консиержката за лозинката за Wi-Fi. Таа не беше многу вешта со компјутери и наместо тоа го сврти екранот за да покаже текстуален фајл што ги содржи сите важни лозинки и кодови за зградата.
Ова ги вклучуваше лозинката за рутерот, комбинацијата за клучот на котларницата, кодот за вратата на просторијата за пакети, лозинката за серверот за безбедносни камери и дури и нивната консиержка е-пошта. Изненадувачки, бидејќи не сакаше да ги чита секоја буква, ми дозволи да го сликам!

– Во осмо одделение, имав прва девојка во која, се разбира, бев лудо вљубен, иако немав поим како функционираат врските.
Таа раскина со мене и потоа му призна на мојот најдобар пријател преку Фејсбук дека се забавувала со друг тип на далечина уште пред мене и сакаше да продолжи да се забавува со него, но „појавно“, претпоставувам. Така, таа раскина со мене, а јас седев покрај него за целото време на разговорот.
Несомнено, станав многу депресивен и анксиозен поради ова за некое време.

– Кога имав околу 16 години, пребарував во гардеробата на моите родители и најдов дневник што го напишала мојата мајка кога имала 14 години. Прочитав некои прекрасно и брилијантно напишани записи за нејзиното запознавање и излегување со мојот татко (кој имаше 16 години во тоа време). Мораше да читам меѓу редови во некои малку подоцнежни записи бидејќи беа напишани со толку цветен јазик.
Во еден таков запис, одеднаш, таа откри дека мојот дедо, кој бил анестезиолог, ѝ направил абортус. Никогаш никому не му кажала.

– Сведочев на размена на аеродром еднаш. Едно лице постави куфер покрај корпа за ѓубре кај капија и замина, а потоа друго лице брзо го зеде и тргна во спротивна насока. Целата размена се случи за околу 5 секунди додека поминував.

– Кога имав 16 години, отидов во книжарница да купам некои книги и забележав еден момче и девојка како купуваат. Момчето ми изгледаше многу познато и кога се сврте, сфатив дека е таткото на мојот пријател и дефинитивно не беше со својата сопруга. Тој ме забележа и почнав да паничам бидејќи изгледаше лут. Се обиде да ме подмити со неколку стотици долари, па ги зедов парите, излажав и реков дека нема да кажам никому. Сепак, на крајот ѝ кажав на неговата сопруга и на мојот пријател.

– Кога заминав од последната работа, мојот генерален менаџер не беше многу топол и пријатен и не беше задоволен што заминувам. Мораше да земам нешто од канцеларијата на менаџерот и го видов моето име во е-пошта на бирото. Таа им кажала на другите двајца менаџери да ми посакаат среќа во мојата идна кариера и дека ќе им недостигам. Бев шокиран бидејќи таа всушност одвоила време да го испрати тоа до нив. Никогаш не го слушнав тоа од нив, но гледајќи го тоа покажа дека навистина ѝ значело.

– Видов како мојата 65-годишна мајка станува од нејзината инвалидска количка и шета наоколу како ништо. Таа беше во количка пет години до тој момент. Имав свои сомнежи, но ги отфрлив бидејќи тоа беше смешно. Кој би се преправал дека е во инвалидска количка само за внимание?

– Јас сум учителка и му помагав на мојот ученик, момче од 12/13 години, да го среди својот Chromebook и да го пушти да работи повторно. Обично ги чистам кешот и колачињата како дел од процесот, но бидејќи тоа се училишни компјутери, не можете да ја исчистите историјата. Кога го отворив табот за да ги исчистам кешот и колачињата, забележав дека неговото најново пребарување на Google беше „како да се бакнеш“. Тој знаеше дека го видов тоа и изгледаше толку засрамено.

– Добив е-пошта од HR од компанија каде што работев порано, која содржеше информации за банкарската сметка и бројот за рутирање и за старата и за новата банкарска сметка. Спомнаа да направат тест трансфер пред да ги префрлат средствата. Интересно е што го споделувам истото име и презиме како лицето што го надгледуваше тој трансфер.


– Пред околу 18 години, сведочев на состанок на двајца вработени кои беа во брак, едната од нив беше нова менаџерка, иако знаев дека е мажена. Се бакнуваа. Остваривме контакт со очите, но не беа разменети зборови, колку што се сеќавам.
Оттогаш, жената менаџерка брзо напредуваше во компанијата и сега е вицепретседател во оваа мултинационална, добро позната компанија. Повремено ја посетува нашата установа за да каже здраво, и иако темата никогаш не се спомнува, јас сум свесен, а таа знае дека знам.

– Во првата година од колеџ, мојот есеј беше прифатен во колеџското списание за студентски стипендии. Како студент кој работеше во одделот каде што беше сместено списанието, случајно налетав на забелешка за мојот есеј од факултетскиот советник, изразувајќи несигурност за тоа зошто студентските уредници го избрале, но забележувајќи дека е „спасливо“. Повратните информации беа поразителни за мене како прва година студент. Дванаесет години колеџ и постдипломски студии, заедно со четири години како професионален академик, и влијанието на повратните информации од рецензенти останува значајно.

Секое семејство крие свои тајни, но некои скриени вистини се толку зашеметувачки што нивното откривање има моќ да ги промени животите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Се среќаваат три штрка, па првиот го прашува вториот…

Доаѓа мажот дома и од врата ја прашува жената…