во ,

12 Цртани ликови инспирирани од реалните луѓе

Реклама

Цртаните филмови имаат и негативни и позитивни ефекти врз децата, сугерира студијата. Се вели дека позитивното е леснотија во проширувањето на нивниот вокабулар, додека негативното е поголема тенденција да се биде агресивен кон браќата и сестрите или пријателите. И покрај сето тоа, повеќето од нас пораснале гледајќи цртани филмови и ТВ емисии и сè уште го прават до ден-денес. Тие се смешни, па дури и магични на моменти, но она што не го знаевме е дека многу од нив генерално или целосно се базирани на вистински луѓе.

1. Ариел – Алиса Милано

Кога креативните мозоци на Дизни почнаа да го дизајнираат ликот на Ариел за Малата сирена, сакаа да создадат имиџ на убава, слатка и модерна млада жена, па ја искористија Алиса Милано за инспирација.

За време на едно интервју, актерката откри дека не знаела за тоа, барем не кога ликот бил во продукција. Подоцна, сепак, таа беше поканета да претстави документарен филм во кој продуцентите покажаа како е направен филмот. Потоа таа открива дека Ариел се базира на неа. Креаторите на стрипот користеле нејзини фотографии од тинејџерските години за да ја пресоздадат незаборавната сирена.

2. Џесика Рабит – Рита Хејворт

Убавицата „Кој го удави зајакот Роџер“ стана икона благодарение на нејзиниот портрет во филмот и нејзината прекрасна фигура. Но, нејзиниот изглед не е само прашање на среќа, сликата на Џесика Рабит е заснована на прекрасната актерка Рита Хејворт.

Во почетокот на дизајнот на ликот, писателот Гери К. Волф ја базираше на танчерката од анимираниот краток филм Red Hot Riding Hood создаден од Текс Ејвори. Сепак, за време на продукцијата на филмот, сликата на Џесика Ребит се промени. Оваа промена е инспирирана од неколку актерки, но најмногу од Рита. Ричард Вилијамс, аниматорот на филмот, вели дека се обидел ликот да изгледа како Хејворт, но со косата на Вероника Лејк.

3. Бел – Вивијан Ли

Бел е интелигентна и убава хероина чии главни карактеристики се инспирирани од многу познати жени и херои. Џо Марч, ликот на актерката Кетрин Хепберн, ѝ дава на Бел сила и љубов кон книгите. Елеганцијата на Бел се засноваше на балерините на импресионистот Едгар Дега, а нејзините европски црти на лицето беа земени од актерките Вивиен Ли и Одри Хепберн.

4. One Fashion – Линда Хант

Приказната за Една, хероината на „Феноменали“, се верува дека првично била базирана на животот на модната дизајнерка Едит Хед. Сепак, хероината има речиси совршена сличност со актерката Линда Хант.

5. Чаки Финстер – Марк Мадерсбо

Марк Мадерсбо е американски пејач, текстописец, композитор, мултиинструменталист, продуцент на плочи, автор и визуелен уметник. Тој не само што ги создаде незаборавните саундтракови на „The Little Bits“, туку и го инспирираше имиџот на Чаки, еден од главните ликови на шоуто.

6. Д-р Фасилие – Мајкл Џексон

Ликот на д-р Фасилие, негативецот во Принцезата и жабата, е базиран на Мајкл Џексон. Силната сличност меѓу нив двајца е очигледна не само во неговата витка фигура и изборот на облека, туку и во кореографијата што д-р Фасилие ја изведува во текот на целиот филм. Манирите и позите се исти како прикажаниот „Крал на попот“.

7. Урсула — Божествена

Харис Глен Милстед, познат и како Дивајн, е истакнат американски актер кој послужи како инспирација за ликот на злобната Урсула од Малата сирена. Неговите емисии и презентации се клучни за обликување на карактеризацијата, прекрасниот стил и личноста на негативецот.

8. Круела де Вил – Талула Банкхед

Анимираната верзија на Круела де Вил првпат се појави на екранот во филмот „Сто и еден далматинец“ од 1961 година. Во филмот, Бети Лу Герсон го позајмува гласот на иконскиот негативец. Сепак, Марк Дејвис, супервизорот за анимација, мораше да ја создаде Круела од нула, па тој и неговиот тим се потпираа на личноста и гестовите на Талула Банкхед.

9. Снежана – Марџ Шампион

Марџ Шампион е еден од најпознатите танчери на 20 век. Кога имала само 14 години, младата актерка била на аудиција за улогата на Снежана. Нејзината работа беше да ги пресоздава сцените на ликот за аниматорите. Притоа, сепак, од неа беше побарано да ја зачува елеганцијата и деликатните движења на нејзината танцова позадина, што ја карактеризираше и принцезата.

Една од причините зошто Марџ ја доби улогата беше нејзиниот татко.Таа имаше исклучителен талент за танцување и глума, но исто така беше воспитана и третирана како кралско семејство. Ернест Белчер, таткото на Марџ, ја научил да се поклонува и да се однесува многу деликатно. Нејзиното воспитување ѝ овозможило да ја преземе улогата бидејќи нејзините гестови и пози биле слични на она што продуцентите го посакувале за Снежана.

10. Милхаус – Пол Фајфер

Милхаус ван Хаутен е карикатура на Пол Фајфер (лик од серијата „The Wonder Years“, кој го игра Џош Савијано). И двајцата се најдобри пријатели на главните ликови од серијата, имаат исти фризури, истакнати носови и наочари. Ликовите служат за истата цел – да застанат на страната на нивните најдобри пријатели во сите околности.

11. Scat Cat – Луис Армстронг

Scat Cat од The ​​Aristocats е улога оригинално напишана за Луис Армстронг, големиот џез пејач и трубач. Идејата била тој да и даде глас на популарната мачка.


За жал, поради неочекувани здравствени проблеми, Армстронг не можеше да учествува во проектот. Ова ги принуди режисерите да го заменат со музичарот Скетман Кротерс. Поради оваа причина, тие го преименуваа ликот Scat Cat и напишаа нова песна за него.

12. Лудиот хејтер – Ед Вин

Лудиот хејтер е еден од најкарактеристичните и најуникатни ликови во Алиса во земјата на чудата. Во филмот, Шапкарот беше инспириран од гестовите, изгледот и личноста на актерот Ед Вин. Тој беше и гласот зад ликот, па фер е да се каже дека служеше како совршен модел за аниматорите.

Кој лик од листата најмногу ве изненади? Дали знаете други цртани ликови инспирирани од вистински луѓе? Кажете ни во коментарите!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Докторе, имам осум деца и сите се црни како мене, само ова е бело…

16 Подароци кои воодушевија