во , ,

13 работи кои во Кина се нормални, а на многумина од нас ни се необјасниви

Многу обичаи во најнаселената земја во светот се прилично необични, а „Bright Side“ направиле мала листа на работи кои во Кина се нормални, но корисниците на социјалните мрежи од западните земји не можат да им се изначудат.

1. Кинезите се опседнати со бела кожа на лицето.

2. Во јавните тоалети немаат WC школки, но затоа имаат системи за препознавање на лицето.

3. Во Кина можете да изнајмите момче или девојка.

4. Плукање и подждригнување во јавност е во ред, освен на некои места.

5. Оставање бакшиш во рестораните се смета за навредливо и сосема непримерно во Кина.

6. Постои и една пракса за богатите Кинези која се вика динг зуи. Тоа значи да изнајмите човек да служи затворска казна наместо вас.

7. Новите куќи обично се продаваат без прозори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Oтишол министерот за здравство во контрола во болницата во Охрид…

15 цитати од Марвел што ќе ви помогнат да го најдете суперхеројот во себе