во ,

15 Генијални изуми кои може да се најдат во Германија, а дефинитивно ни требаат и кај нас

За Германците е познато дека се прагматични и вредни луѓе и се скоро сè што прават е корисно. Тие планираат и до најситниот детаљ, па сè што ќе видите во оваа држава е со најголема ефикасност.

Поради ова, во Германија постојат многу работи што нам би ни изгледале чудно, но на некои дефинитивно вреди да им дадеме шанса и кај нас.

Корисниците на Reddit, пак, редовно споделуваат фотки од вакви направи, дизајни и изуми, а во продолжение можете да погледнете дел од најдобрите:

Во градските автобуси, кога возачот е на пауза, тоа го пишува и на автобусот

На поголемите железнички станици, на држачите од скалите има информации со Брајова азбука

Средство за дезинфекција со детално упатство од 6 страни

Машина за чистење и дезинфекција на колички за пазарење

Сечениот леб во Германија се продава без краешник

Вадалки на градски гробишта – секој може да си донесе вадалка и да ја закачи на вакво место, а кога ќе му притреба да ја земе и потоа да ја врати

За да се заштеди простор, некогаш дрвјата се садат вертикално…

…па дури и на покривите

Клупа со простор за инвалидска количка

Креативни семафори

Базен со бранови за сурфање среде трговски центар

Автомат за книги…

…и автомат за семиња

Што мислиш?

23 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

„Клошаренило“ – симпатичните српски цитати што вирално се споделуваат

12 Факти за телохранителите на британското кралско семејство – зошто тие ја затвораат вратата од автомобил?