во , ,

15 Неповторливи деца кои зборуваат подобро од некои возрасни

Децата навистина нè прават среќни, но понекогаш прават работи на кои не знаеме како да реагираме. Тие можат да бидат смешни, можат да покажат свои необични погледи на светот, а понекогаш дури и раскажуваат детективски приказни. Ние ги избравме најдобрите.

Реклама

– Минатата недела шетав со мојата внука (4 години). На игралиштето, таа запозна момче кое беше на нејзина возраст. Тие играа, разговараа и се смееја. Кога отидовме дома, таа рече, „Фала му на Бога, најдов момче.

– Мамо, кои се твоите омилени цвеќиња?
Ми се допаѓаат лилјани и исто така маргаритки.
Покажи ми како изгледаат.
Барам фотографија и мојот син продолжува:
Кога ќе умреш, ќе ги носам на твојот гроб.
Немав поим што да кажам. Ова беше дефинитивно необичен начин на кој тој покажува дека    се грижи.

– Мојата ќерка (6 години) јадеше супа и јас предложив да додадеме малку кромид или лук.
Ќерка: Не сакам тоа.
Јас: Кромидот и лукот убиваат бактерии.
Ќерка: Посакувам чоколадото да убива бактерии.

– Мојата баба и јас дојдовме дома и ја видовме мојата ќерка (4 години).
Мојата баба прашува:
Дали си сама дома? Каде е твојот татко?
Мојата ќерка ја затресе главата и посочи кон спалната:
Тој ме заспива во спалната.

– Едно момче, кое имаше околу 6 години, разговараше со неговиот татко:
Татко: Не влегувај во локвата — ќе ти се намократ нозете. Погледни на двете страни, инаку може да те удри автомобил. Не се качувај на оградата, може да паднеш. Не скокај од палубата, ќе ја скршиш ногата.
Момчето: Тато, ти си кукавица!

– Моето дете носи нова играчка кола од градинка. Го прашувам:
Каде ја доби играчката?
Ох, Џејсон и јас разменивме…
Тој ти даде кола, а што му даде ти?
Се замисли и одговори:
Го удрив.

– Јадевме ручек и мојата ќерка не се однесуваше добро.
Јас: Џејн, престани веќе! Се однесуваш ужасно! Твоите баба и дедо доаѓаат и ќе им кажам колку си непослушна!
Џејн: Ве молам не им кажувај! Сакам да биде изненадување!

– Ана (4 години) ме прашува:
Најде ли работа?
Уште не.
Погрешно го правиш тоа. Ќе те научам. Ме носиш во градинка и мајката на Ешли ја носи и неа таму. Потоа таа оди на работа. Можеш да ја следиш и таа ќе те однесе на работа!

– Мојот син ме поканува да јадам житарки со него. Одбивам затоа што сакам да ослабнам за да изгледам убаво. И тој искрено изненаден вели:
Мамо, треба да носиш ѓердан за да бидеш убава, а не да ослабнеш.
Оваа фраза стана мото на моето работно место!

– Отидовме во продавница и го паркиравме автомобилот под дрво. Додека бевме во продавницата, некои птици кои беа на дрвото оставија „подароци“ на покривот и хаубата на нашиот автомобил. Поради ова, морав да одам на автомиена. Откако го измив автомобилот, мојот син го погледна автомобилот и рече,
Така, птиците ќе го погледнат автомобилот и ќе речат, „Сето тоа го направивме за ништо!“

– Татко: Треба да го натераме нашиот син да проба црвен кавијар и ќе му дозволиме да гледа цртани во замена.
Ајде да одиме во неговата соба.
Мајка: Марк, сакаш ли да гледаш цртани филмови 15 минути?
Син, гледајќи во двајцата: Што треба да јадам?

– Ќерка: Тато, не оди. Ве молам, не оди!
Јас: Одам на работа.
Ќерка, фаќајќи ме: Ве молам, можам ли да одам со тебе?
Јас: Што ќе правиш таму? Тоа е мојата работа!
Таа вика: Јас ќе работам исто!
Јас, збунет: Што точно ќе биде твојата работа?
Таа, гледајќи засрамено: Јас ќе бидам… Татковата миличка.

– Се шминкам пред забава: сенка за очи, маскара, кармин…
Мојот син: Мамо, зошто си црташ по лицето?
Јас: За да се направам многу-многу убава, душо.
Мојот син: Нема да помогне…

– Мојата ќерка и јас играме во бањата. Јас сум принцеза, а таа е сирена. Таа ќе се омажи за принцот.
Јас: Добро, ако јас сум принцезата, треба да се омажам за принцот.
Таа: Па што… Јас треба да се омажам за нуркач?!


– Мојот син (6 години) и јас гледавме сцена каде 7-годишно девојче лежеше на подот, молејќи ја мајка си да и купи нешто. Мојот син ме праша:
Мамо, дали таа е глупава?
Јас реков,
Да, душо.
Мајката на девојката ми извика: „Ти си глупава!“ И мојот син рече дека сега знае дека гените се важни.

Бонус: Ова е оптимизам.

 


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Жена ѝ раскажува на својата пријателка…

Му вели жената на мажот…