во ,

18 Луѓе кои откриле дека грешките на филмот биле толку очигледни што е чудно како таа сцена успеала да влезе во финалната верзија

Грешки и недоследности може да се најдат во речиси секој филм, без оглед на талентот на режисерот и буџетот на филмот. А некои грешки се толку очигледни што понекогаш дури и децата ги забележуваат. Корисниците на Интернет зборуваат токму за такви грешки.

Во Индијана Џонс и последната крстоносна војна, Харисон Форд стои пред лажните полици за книги. Мала грешка, но премногу очигледна.

Има една смешна сцена во „Ace Ventura: Call of the Wild“ каде што Вентура се спротивставува на лошиот човек. Овој човек седи на шаховска маса. Фигурите на него се појавуваат и исчезнуваат.

Реклама

Во „The Mummy Returns“, има сцена на крајот каде Рик (Брендан Фрејзер) трча носејќи го својот син низ пустината за да стигне до пирамидата пред сонцето да удри во дијамантот на врвот на пирамидата. Но, сончевите зраци на некој необјаснив начин прво паѓаат на земја и се чини дека минуваат по дното, а не паѓаат одозгора, како во вообичаеното изгрејсонце.

Се чини дека има сцена во Fast and Furious 5 каде главниот лик вози во рикверц и менува во друга брзина.

Во оригиналниот филм Teenage Mutant Ninja Turtles, можете да го видите лицето на актерот во устата на Донатело.

Во првиот филм „Трансформери“, во сцената каде што Сем Витки првпат го брка полициско возило што се трансформира, надвор е јасно дење. Но, по неколку снимки, кога Bumblebee и полицискиот автомобил се претвораат во трансформери, веќе е ноќ на улицата.

Во Ангелите на Чарли, кон крајот, некои делови од зелениот екран не беа заменети. Па така, во сцената каде што ликот на Сем Роквел пилотира хеликоптер, тука и таму се гледаат неонски зелени позадини.

Во „Step Up: Revolution“, во позадина се гледа толпа за време на полицискиот танц. Во следниот кадар, таа исчезнува и по некое време повторно се појавува.

Во филмот Transformers: Age of Extinction, кога неколку воени лица гледаат во мониторите, се гледаат зелени екрани кои не се променети.

Се сеќавам дека го гледав Армагедон како дете. Во една од сцените, кога ликовите оделе по астероидот, бил видлив оган. Се сеќавам дека му посочив на татко ми дека оган не може да постои во вселената. Можеби бев само досадно дете.

„Армагедон“. Скоро насекаде на земјината топка е секогаш светло. Преку ден на Средниот Запад, зајдисонце во Њујорк. Но, тогаш, кога парче од астероид ќе удри во Париз, јасно е дека е ден, иако има 6 часа пред наводното вечерно време на Њујорк.

Во „Анаконда“ има сцена каде водата во водопадот „паѓа“ нагоре.

Во филмот сам дома, Кевин ќе јаде макарони и сирење. Но, тогаш часовникот отчукува 9, Кевин ги дува свеќите и оди да се сретне со разбојниците без да јаде. Кога бандитите влегуваат во куќата, на масата има сосема друго јадење.

Во „Лигата на вонредни господа“ огромна и долга подморница успева да се движи низ тесните канали на Венеција. Тоа воопшто не е објаснето во филмот.

“Паркот Јура”. Тираносаурусот излегува од густа шума, јаде коза, крши ограда. И по неколку истрели, одеднаш, целата таа земја исчезнува, а на нејзино место има голема брана што Алан Грант ја урива. Филм со огромен буџет, светски познат режисер. Сè уште се прашувам како режисерите се извлекоа со тоа.

Целата оваа сцена во „Jaws 3“ изгледа како недоразбирање. И пред да кажете дека технологијата сè уште не е толку напредна, запомнете дека оригиналниот Jaws изгледа многу поверодостоен.

Во Титаник, внатре во бродот, ликовите се долго време во океанската вода, како да е доволно топла. Но, тие умираат од хипотермија за неколку минути откако ќе бидат во водата надвор од бродот.

Кога „Поларниот експрес“ од истоимениот цртан филм се искачува на планината, автомобилите се наведнуваат.


Кул Маици: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Што ќе правам таму, кога не знам ни збор кинески?

20 Фотографии кои повеќе личат на грешки во Матриксот отколку на реален живот