во ,

20 Карактеристики на животот во Франција кои се понезаборавни од Ајфеловата кула


Франција е позната по своите модни куќи, музеи, палати и, се разбира, гурманската кујна. Овде секогаш се служи свеж леб и бесплатно шише вода, а ако наеднаш посакате крцкав ѓеврек среде ноќ, секогаш можете да купите токму на улица од автоматите.

„Штотуку видов автомат за багети во Франција! И ние мора да се однесуваме како да е нормално“.

Логото на париските катакомби е прекрасно.

Луксузни јавни тоалети во Барбес, Париз. И тие се потполно бесплатни!

„Имав среќа да патувам по работа кога службениците на париското метро го открија ова богатство: целосно сочувана метро станица од 1959 година, која половина век била скриена зад пластични прегради.“


„Го видов вчера во Париз. Тажна глетка.”

Француски уличен уметник закрпи дупки на тротоарите со мозаици. Тој е познат како „патниот хирург“ и од 2016 година лекува рани на градските улици.

Нормален ручек во универзитетската кафетерија, само 3,30 евра.

„Магичен поглед од нашата соба на изгрејсонце.“

Во Париз е соборен температурен рекорд. Во метрото има голомразица.

Тоалетна в Дижон.

Ресторанот Five Guys во Франција ги користи овие налепници за да не можете да си наточите бескрајна пијачка како во Америка.

Ова е навистина така. Кога го завршив првиот пијалок, дното на чашата беше влажно и ќе паднеше.

„Некаде во Лион, некој се разбудил, веројатно го испил своето кафе, го изел тостот, го прочитал весникот, а потоа седнал и исплетил пријатна наметка за оваа ограда. Ќе биде во ред момци. Сега сум сигурен.”

„Го замолив сопругот да ми купи тампони. Ова е она што го донесе од продавницата.“

Тампон е збор од француско потекло и може да значи не само санитарен производ, туку и парче материјал што апсорбира течности. Во овој случај, ова се сунѓери за метални површини.

Монмартр е прекрасен и пуст во 6 часот наутро.

„Моите деца сакаат макарони, така што точно знаев што да донесам од Париз“.

Забавен факт: Во Франција ви служат леб пред оброк, а потоа уште една чинија леб веднаш штом ќе го изедете оброкот. Очигледно ви даваат леб пред десерт.

Стандардниот француски пристап за заштита на велосипедските патеки е гранитен тротоар како овој во Лион.

„Јас сум Тексашанец и живеам во Франција. Отидов во кафуле и нарачав тако. Така ми го сервираа“.“

Има само женски тоалет и машки и женски тоалет (секоја има околу 5 кабини). Ова е брилијантно затоа што на овој начин мажите имаат пристап до 5, а жените пристап до 10.

„Совршен кроасан во париски хотел“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 Луѓе кои знаат како да привлечат внимание

А бе ти зошто ги копаш тие дупки…