во , ,

20 Накит од кои секој крие мал фрагмент од нечиј живот

Жена работела во градината и случајно ја изгубила бурмата. За да не го налути сопругот, го премолчила и купила друга, поевтина. Само нејзиниот син ја знаел вистината. И 10 години подоцна, нејзината снаа оди во градината, вади морков и го наоѓа истиот прстен што израснал во самиот корен на морковот.

„Мојот дечко ми го даде овој медалјонот. Го скенирав кодот и веднаш отвори избор на љубовни песни што тој ги избрал за мене“.

„Добив неколку брошеви од баба ми. Од нив направив фиба со која ќе одам до олтарот“.


„Се качив на покривот со една девојка за да му се восхитувам на морето на зајдисонце. Таму извадив прстен во темата на мојата омилена игра, а таа се насмеа“.

„И се сврте. И кога повторно се сврте, бев на колена со вистински прстен. По заглушувачкиот крик, таа рече да“.

„Замислете: го наоѓате овој ѓердан во кутијата за накит на вашата баба. Направен е пред 60 години од нејзиниот млад љубовник, а внатре е розата од нивната прва средба“.

„Оваа дама во водата ја направив јас. Друг го обликуваше ахатот, а јас го вметнав во приврзокот“.

„И помагав на мојата 91-годишна мајка да си ги бара обетките и најдов нараквица. На неa ги има имињата на моите постари браќа и сестри. Мислам дека мама бila премногу umorna за да ги додаде помладите.„

„Таа имаше вкупно 8 деца. Возрасните се: Џони, Дијана, Дени, Били.“

„Природата ме инспирира да создавам накит. Плетен од жица или капчиња“.

„Јас сум стоматолог, па решив да направам брош во оваа форма“

„Ги најдов овие златни обетки во локална продавница и се заљубив во нив.“

„Овој веренички прстен го направив за мојата девојка од три тапани, од кои едната и припаѓаше на нејзиниот татко, втората нејзе, а третата на неговиот 2-годишен син.“

„Решив да си подарам роденденски подарок. Го купив овој прстен од речен змеј. Направен е рачно“.

„Сакав да ги завршам моите комбинации со цветен ѓердан. Го направив со свои раце и заврши во моден магазин“.

„Баба ми ми даде прстен. Бев премногу млад кога таа си отиде, но прстенот отсекогаш ме фасцинираше“.

„Една соседка реши да замине во друга земја и својот стар накит го подари на жените од нашето маало. Овој прстен го добив како спомен на нашето пријателство“.

„Мојот помлад брат штедеше многу за да и подари на својата девојка прстен со неговиот иницијал и привезок од срце на синџир.“

„Мајка ми го подари овој прстен на татко ми кога тие имаа 13 години. Тоа беше во далечните 60-ти. Сега е мој“.

„За нашата годишнина, мојата сопруга ми го подари овој прстен. Направен е од стари компјутерски чипови и свети во мракот“.

„Денес мајка ми ми подари ланче за роденден. Наместен е со дијаманти извадени од нејзиниот веренички прстен“.

„Кај мене дојде еден постар пар. Жената донесе еден куп стар накит што повеќе не го носи. Ги стопив и ја направив оваа убавица. Таа беше воодушевена“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

18 совпаѓања кои може да се класифицираат како „шанса една на милион“

15 Интересни факти кои ќе ви помогнат да го подобрите вашето знаење