во , ,

20+ Приказни кои се свеж воздух за секој што е уморен од лоши вести

Добрите работи често се случуваат кога најмалку ги очекувате и тие доаѓаат од никаде, како да светот одеднаш одлучи да ви потсети дека може да биде многу пријателско место. Можеби тоа е возачот што ве вози бесплатно или група луѓе што се појавуваат за да ви помогнат да го барате вашето изгубено куче.

Бев во возилото на прозорецот за услуги од возило и веќе посегнав кон мојата кредитна картичка кога благајникот ми рече: „Претходниот клиент плати за вас. Рече дека сакал да направи нешто убаво за случаен човек.“ Јас реков: „Тогаш ќе платам за следниот човек.“ Додека возев, бев среќен што не ги задржав парите, туку направив нешто убаво за некого друг.

Реклама

Во близина на мојата куќа има езерце. И таму имаше мало пајче кое се шеташе. Сосема само. Навечер се обидуваше да спие на гранка што пловеше на водата, но секогаш паѓаше кога ќе заспие. И не беше безбедно на брегот исто така (имаше мачки во соседството). Па, мојот сопруг и јас одлучивме да направиме побезбедно место за спиење. Направивме сплав и го поставивме недалеку од гранката на која се обидуваше да одмори. За среќа, сфати дека сплавата е направена за него и бевме многу среќни кога го видовме како заспива на неа.

Мојата најмлада ќерка се роди пред време и со некои здравствени проблеми. Морав да го напуштам моето работно место за да се грижам за неа. Беше тежок период. И тогаш, токму пред Божиќ, црковниот одбор одлучи да му помогне на моето семејство. Тие ни обезбедија неколку работи што ни беа потребни за мојата ќерка и мене: пелени (толку многу пелени!), корпа за скокање, некои играчки и облека. Донесоа книги, играчки и облека, неочекувани домашни предмети (метла, тоалетна хартија, хартиени крпи, хартиени тањири, средства за чистење итн.) и некои топли предмети за мене (качкет, шал, ракавици и прекрасен часовник). Нивната љубезност ни помогна да се вратиме на нозе повторно. Уште се расплакувам кога ќе помислам на тоа. Имаше 12 години. 12 години и тоа е најдобриот спомен што го имам – најдоброто искуство што го имам, од љубезноста на странци.

Пред околу 4 години се качив на автобус и сфатив дека немам пари во паричникот. Ги потрошив сите пари во продавница денот пред тоа. Му кажав на возачот дека немам пари и девојката што стоеше до мене плати за мене.

Ова мало маче доби нови нозе благодарение на љубезноста на луѓето!

Влегов во зградата и мало дете (изгледаше да има околу 7 години) ме повика.

— Господине! Ги испуштивте вашите компири!

Ги собравме сите. Детето ја зеде мојата торба со лубеница и ми помогна да ги однесам до лифтот.

— Зошто ми помагаш?

— Затоа што сум добар човек.

— Што е тоа добар човек?

— Некој кој прави добри работи. Ова го научив кога бев во прво одделение.

— Во кое одделение си сега?

— Второ.

Овде заврши нашиот разговор. Дојдов до мојот кат и момчето продолжи. Понекогаш, чувствувам дека децата знаат повеќе за овој свет отколку што ние знаеме.

Имав 18 години и токму се преселив во Њујорк сама и се обидував да се прилагодам на животниот стил таму (откако дојдов од мал град на југ). Беше моето прво користење на возот и немав појма како да купам метро карта. Значи, стојам таму кај единствениот автомат што работи со редица луѓе зад мене обидувајќи се да купам карта и бев малку избезумена, бидејќи знаев дека луѓето чекаат. Луѓето во редицата почнаа да викаат на мене, што ме направи уште понервозна. Овој човек излезе од редицата и им рече на сите да се смират. Тој дојде, ми покажа чекор по чекор што да направам и плати за карта со 12 возења за мене. Ме потапка по рамото и ми рече: „Не сите Њујорчани се такви, но следниот пат кога некој ќе вика на тебе, викни назад и тие ќе те остават на мир.“ Во тој момент не се чувствував толку сама.

Во Кенија, овој слон заглави во кал. Забележан е од локален овчар кој повика тим од ренџери за спасување. Тие заедно го ослободија слонот од калта.

Еднаш, преминував улица со мојот 3-годишен син во санка. Се лизнав, паднав и не можев да станам. Светлото се сврте на зелено и автомобилите почнаа да возат. Моето мало синче беше на средина на патот кога луѓето што стоеја на автобуската постојка истрчаа кон мене и го зедоа од патот. Жена докторка што беше присутна рече дека не можам да седнам – и дека само треба да лежам. Човек што не го познавав чекаше во ладното време 20 минути за амбуланта. Стара жена што поминуваше ги даде своите топли ракавици, го зеде моето дете и го однесе кај мене дома.

Кога имав околу 12 години отидов во книжара со моите братучеди. Купивме неколку книги, а потоа излеговме надвор и почнавме да ги читаме. Сите нас нè гледаше еден стар човек, но по околу 10 минути тој стана од клупата и влезе во книжарата. Излезе околу 5 минути подоцна со 3 картички за подарок, се приближи кон нас со насмевка и рече: „Драго ми е што гледам деца што читаат,“ и ни даде на секој по една картичка за подарок од 20 долари. Никогаш во животот не сум бил толку шокиран и трогнат.

Овој човек помага да се одглави бебето на лебед.

Работев во продавница за цвеќе. Вчера заборавив саксија со петунија на тротоарот. Оваа саксија и цвет коштаа колку што заработувам за еден ден. Не сфатив дека го заборавив сè до следното утро. Секако, бев тажна и плачев. Околу пладне, човек дојде и рече: „Здраво, мислам дека ова е ваше. Мојата сопруга го виде од прозорецот вчера.“ И ми ја даде саксијата. Не можев да најдам зборови за да му се заблагодарам. Беше толку љубезно и чесно.

Плачев на аеродромскиот терминал додека чекав лет за дома, по поминатиот викенд со моето момче кое заминуваше на воена служба. Жена седна до мене со голема торба. Таа не поставуваше прашања, само рече дека ѝ е жал што ме гледа вознемирена и сакаше да ми прави друштво. Одеднаш почна да вади работи од нејзината торба, и една од нив уште ме насмевнува – гумена патка. Ми ја даде и си замина. Никогаш не го дознав нејзиното вистинско име, но ја викам мојата Мери Попинс. Сè уште ја имам таа гумена патка.

Мојот дедо крадеше зачини и солени крекери од неговиот омилен ресторан. Тој исто така крадеше вилушка или нож, или дури и некоја храна. По неговата смрт, отидовме во ресторанот и му кажавме на менаџерот за неговата „мала навика“ сите овие години. И менаџерот се насмеа и рече дека знаел за тоа. Тие само му дозволувале да го прави тоа бидејќи тој беше редовен клиент и многу љубезен човек.

Бев околу 5 години во средината на ’70-тите кога седев на еден од оние механички коњи што се нишаат назад и напред, надвор од Woolworth’s (мислам), и си играв додека ја чекав мојата мајка која беше во продавницата. Една жена помина и стави четвртинка за да се движи. Бев пресреќен. Тоа беше момент на чиста радост што сè уште го паметам. Дури и ја паметам и како изгледаше таа прекрасна љубезна жена.

Доцнев и имав полна листа на работи што требаше да ги направам. Трчав покрај супермаркетот и видов маче што се тресеше и изгледаше несреќно. Беше толку ветровито што едвај стоеше. Размислував да влезам во супермаркет и да купам храна за него. Па влегов, купив храна, а потоа… заборавив на сите мои обврски, го зедов мачето дома и го поминав целиот ден со него. Тоа беше толку слатко, сакаше само да седи на моето крило. Се чувствував толку топло и заборавив на сè. Моите обврски можеа да чекаат, но не и нејзиниот мал живот…

Фармерите стојат во тишина на аукција за да млад човек може да ја купи назад фармата на неговото семејство.

Дојдов во Минхен и заспав во метрото. Се разбудив на непозната станица по полноќ. Бев исплашена. За врв на сè, почна да врне дожд и немав зимска облека, немав пријател кој живееше таму и немав пари за да си платам превоз. Уште половина час и ќе паднев во несвест. За среќа видов такси што доаѓаше и му ја објаснив ситуацијата на возачот кој ми даде бесплатно возење до станицата и храна за јадење. Како можам да му вратам за ваквиот љубезен и добронамерен гест, немам појма. Овој гест ми ја обнови вербата во човештвото и нашата внатрешна добра природа.

Кога бев отпуштен од работа пред години, со мојата сопруга и 2 деца кои требаше да ги хранам, некој ми испраќаше по 100 долари во готово или поклон картичка за купување во продавница. Доаѓаа на секоја 1-2 недели без адреса за враќање. До ден денес не знам кој ги испраќаше.

Еднаш, нашето куче се изгуби па ставив огласи на социјалните мрежи. Само ја објавив неговота слика, напишав малку за него, и нешто што воопшто не го очекував се случи. Имаше околу 100 доброволци подготвени да помогнат. Луѓето возеа часови само затоа што моето куче изгледаше толку слатко… Тоа беше неверојатена подршка… На 8-миот ден, конечно го најдовме. Не знам кој плачеше погласно или потешко – јас или моето куче. Моето куче имаше многу, многу посетители во следните недели бидејќи луѓето сè уште сакаа да го запознаат кучето кое им ги допре срцата.

Изгубен и пронајден Стјуарт. Целиот град го бараше.


Моето семејство и јас финансиски се боревме, и почнав работа во телемаркетинг. Ја носев најстарата училишна облека на мојата ќерка на работа, но беше малку мала за мене. Работев некое време, но некој конечно забележа и тоа беше мојот шеф. Таа ми кажа дека не можам да се облекувам така и јас започнав да плачам во собата за одмор бидејќи бев толку понижена. Следното утро, имаше белешка на мојата маса која велеше: „Оди во собата за одмор,“ па отидов и таму имаше кеси со убава облека во мојата големина и кеси со храна со моето име на нив. Исто така имаше 25 долари во плик, и во 1993 година тоа беа многу пари. Бев многу благодарна. Беше анонимно, но мислам дека беше мојот шеф.

Имате ли некои пријатни приказни што би сакале да ги споделите со нас?


Супер Акција: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Отишле Мујо и Фата на сточен саем…

26 Познати личности кои изгледаат како близнаци иако не се ни крвно поврзани