во , , ,

29 Луѓе кои го објаснија вистинското значење зад нивните тетоважи

Има луѓе, места, настани или дури и домашни миленици во нашите животи кои се навистина посебни за нас. Иако сите можеме да се поврземе со ова, има луѓе кои треба на некој начин да го изразат ова чувство. А најдобриот начин да го направите тоа е со тетоважа која може да претставува посебна пресвртница во нивниот живот и да го задржи тој момент жив на нивното тело и во нивната меморија засекогаш.

1. „Татко ми секогаш ни кажуваше легенди за колибри. Кога веќе не беше со нас, колибрите се појавија насекаде, дури и на гробиштата!!!“

„Како да ни кажуваше дека е во ред, дека не треба да страдаме и дека секогаш ќе биде со нас. Затоа решив да му истетовирам колибри и мојот омилен цвет во спомен и како секое утро да доаѓа да ме поздрави!!!! Ми недостигаш тато!“

2. „Оваа тетоважа ги претставува моите родители. Тие се во брак речиси 50 години и се љубовници, сопрузи, пријатели и доверливи. Мој пример, тие сè уште се сакаат до ден-денес“.

3. „Направив тетоважа на гитара во чест на татко ми кој ја сакаше музиката – дури и ја изгравиравме неговата гитара на неговиот надгробен споменик“.

„Самото гледање на таа тетоважа на мојата кожа ме потсетува на радоста што ја имаше татко ми свирејќи на гитара и ме одржува да продолжам иако тој не е подолго со мене затоа што мораме да уживаме во животот и ништо не е поубаво од музиката“.

Реклама

4. „Моето куче кое почина во август 2019 година. 14 години ме придружуваше, од 43-от ден од нејзиниот живот, мојот верен придружник. Сега ја имам нејзината 7-годишна внука и нејзините 2 правнуци“.

6. „Иницијали и сложувалка на мојот син, тој има аутизам“.

7. „Имам 5 колибри да ги претставуваат моите сестри и мене затоа што нашите родители не научија да летаме и да бидеме слободни. А на грб го имам дрвото на животот за моите 2 ќерки, кои ми се сè“.

8. „Почит на дедо ми, кој се вклучи да и помогне на мајка ми да ги одгледа моите сестри и мене кога татко ми не напушти. Посади кафе кое го продаде за да може да ни обезбеди се што ни треба“.

9. „Пред 2 години поминав низ тешка ситуација: јас и мојот партнер се разделивме, останав без работа и на татко ми му беше дијагностицирана ментална болест, сето тоа во иста недела. Оваа тетоважа ме потсетува дека можам да напредувам дури и во неволја“.

10. „Имам пилешка глава на зглобот… Учам да тетовирам и тоа ја направив сам, па има грешки што ги подобрив на следната тетоважа што ја направив“.

11. „Имињата на моите деца“.

12. „Мајка ми и јас направивме тетоважи заедно. Таа рече дека толку многу ја боли што тоа ќе биде единствената тетоважа што некогаш ја направила, а на крајот рече: „Човек може да направи се за љубовта на своите деца“.

13. „Мојата единствена тетоважа која ги претставува моите 4 љубови: моите деца. Тетоважата е направена рачно од ќерка ми…“

14. „Вистински белег на бакнеж од баба ми – го направив тоа со сестра ми“.

„Баба секогаш ни даваше бакнеж секогаш кога можеше, но постепено нејзината деменција и Алцхајмерова болест ја направија помалку нежна. Таа веќе едвај дава бакнежи, но јас и сестра ми ќе носиме еден со нас засекогаш“.

15. „Моите 3 деца вклучени во Ние мечките, цртан филм што го гледавме заедно“.

16. „Во чест на моето семејство: 3 птици со различна големина бидејќи сме 3 деца. Јас сум средната, па средната птица го има презимето на татко ми. А птиците се оригами затоа што мајка ми знае како совршено да ги направи“.

17. „Во спомен на моите 4 бебиња што ги носев во утробата, но никогаш во моите раце“.

18. „Имам 43 години и навистина се исплашив, но сепак направив едно од овие со мојот син затоа што секогаш ја играме играта Bubble Bobble. Вредеше болката, тие се убави“.

19. „Имам една на подлактицата во чест на ќерка ми“.

20. „Моето бебе – тој ми беше како син и никогаш не сретнав послатко или попослушно куче“.

21. „Имам отпечаток од дланката на баба ми на левата рака, многу блиску до срцето. Ова е нејзиниот вистински отпечаток од прст со нејзиното име. Сè уште е жива, но јас го направив тоа во нејзина чест. Ја обожавам“.

22. „Ова е цртеж што сестра ми го направи 3 години пред да не остави. Поминаа 13 години откако тоа се случи“.

„Минатата година, на дванаесетгодишнината од нејзината смрт, ја сликав како почит на нејзиниот спомен. Тоа мало мајмунче што го нацрта ми остана засекогаш заглавено во сеќавањето, бев многу млад кога тоа се случи. Се чувствувам многу утешно додека носам дел од неа со себе…“

23. „Тетоважа со моите најдобри пријатели: моите браќа и сестри“.

24. „Во спомен на првото маче кое го сакав со цело срце – пред 2 години исчезна…“

25. „Имам тетоважа која е феникс со имињата на мајка ми и брат ми испишани на арапски на опашката… Ја направив затоа што излегов од токсичната 5-годишна врска со поддршка на двајцата“.

26. „Она што ми е важно е моето семејство (мојот сопруг, јас, ќерка ми и мојот син), негувани од универзумот и обединети од него“.

27. Моите браќа и јас го истетовиравме овој цитат кога дознавме дека мајка ми има рак. Мајка ми се вика Алиса, а сестра ми ја сака Алиса во земјата на чудата. Фала му на Бога мајка ми е добро денес“.

„Тоа е само сон…“ – Алиса

28. „Ова се моите деца, средното, повеќе не е со нас“.

29. „Јас и моите деца сме лево, а мајка ми и татко ми се десно. Тие полетаа заедно пред 6 години…“


Кул Маици: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 Познати личности кои веднаш се трансформираат кога искрено се смеат

10-те Најубави мажи во светот според науката