во

20 Докази дека брадата може да направи драстична разлика во изгледот кај мажите

Мажите можеби пуштаат бради за да бидат поатрактивни кај жените и да доминират над другите мажи, покажа научното истражување спроведено на мајмуни.

Според истражувањето, кое го пренесува британски Телеграф, научниците веруваат дека решиле една од најголемите загатки, зошто многу мажи во денешно време пуштаат бради.

Според едно ново истражување објавено во „Journal of Hospital Infection“, брадата кај мажите, иако се чини изненадувачки, може да има хигиенски цели. Тим од научници ги споредиле нивоата на бактерии од брадите на свежо избричени мажи – болнички работници со нивните „брадести“ колеги. Резултатите можеби ќе бидат охрабрувачки за мажите да почнат да пуштаат брада.

[button color=”red” size=”big” link=”https://www.navalica.com/bradata-moze-da-napravi-drasticna-razlika/2/” icon=”” target=”false”]Следна Страница[/button]

Што мислиш?

0 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 комични илустрации: Мажите некогаш VS. Мажите денес

Комшо, што правиш бе?