во , ,

Мајката на мојот вереник се обиде да ме исплаши со понижувачки подарок за роденден

Реклама

Свадбите обично се гледаат како среќни настани за жените. Но, не е тајна дека конфликти, особено со свекрвите, можат да се појават и да ја заматат радоста. Накратко, читателка се обрати до онлајн заедницата за поддршка и водство додека се справуваше со тензијата со својата свекрва за време на ова специјално време.

Таа напиша:

Оваа жена ме остави без зборови, не сум ја споделила оваа ситуација со моето семејство или блиски пријатели. Сосема сум шокирана. Случајно налетав на ова место преку Google, и по читањето на некои објави и наоѓањето добри совети, сфатив дека не сум видела ситуација како мојата. Не сум разговарала за ова ни со мојот вереник, бидејќи тој е на работа надвор.

Оваа жена јасно не чувствува топли чувства кон мене, иако не го кажала тоа директно. На пример, и покрај тоа што моето име е кратко, со три букви, таа ме нарекува со имињата на поранешните девојки на мојот вереник, кои се многу подолги. Го правеше тоа сè додека тој не забележа и не ја соочи за тоа.

Нејзинит изговор: Таа ги обвинува своите години, тврдејќи дека заборава. Таа е само во раните 50-ти. Таа е неверојатно суптилна и пасивно-агресивна, што понекогаш ми отежнува да ги разјаснам нејзините вистински намери.

За да ви дадам малку позадина, јас доаѓам од семејство од средна класа, додека семејството на мојот вереник е прилично богато. Па, за време на изненадувачката забава што ја организираше мојот вереник за мене, неговата мајка навести дека мојот подарок ќе пристигне подоцна по пошта. На мој шок, се покажа дека е предбрачен договор! Никој во моето семејство никогаш не се соочил со такво нешто.

По разгледувањето и консултирањето со колешка која е омажена со адвокат, дознав дека условите на предбрачен договор се прилично сурови. Вклучува клаузули како откажување од поддршка на сопругот во случај на развод и дури и казни за неверство. Еден од најбизарните делови е барањето да поминувам време со моите идни свекор и свекрва.

Мојата идна свекрва е добро свесна дека сум го добила предбрачниот договор, бидејќи ме бомбардира со повици откако стигна. Се чувствувам збунета, бидејќи сум во ред со потпишување на предбрачен договор ако мојот вереник го сака тоа, овој изгледа екстремен. Плус, се сомневам дека мојот вереник дури знае за тоа, бидејќи ја праша својата мајка што ми купила, а таа само се насмевна и рече: „Ќе видиш.“

Адвокатот со кој зборував го опиша како „екстремно неправеден и дехуманизирачки.“ Дали е нормално идната свекрва да притиска за нешто вакво, или јас претерувам? Сега, таа ме притиска да го потпишам за да можеме да продолжиме со планирањето на свадбата.

НЕ ГО ПОТПИШУВАЈ ОВА. Покажи го на твојот иден сопруг и разговарај со него за тоа. Претстави му ги сите нејзини пораки и кажи му дека нема да го потпишеш овој навредлив документ. Ако сака предбрачен договор, тогаш можете двајцата да преговарате за оној што е фер за двајцата. Твојата идна свекрва е многу надвор од редот.

Ова не го прават богатите луѓе. Ова го прават луѓето без манири. Од тоа што го кажа, изгледа дека таа планира да биде ужасна, а предбрачен договор ѝ дозволува да биде таква и бара од тебе да продолжиш да бидеш достапна за неа. Очигледно не го потпишувај.

Ти не претеруваш. Таа е ужасна личност. Разговарај со твојот вереник, но изгледа дека ќе ти треба адвокат. Исто така… Нејзиното праќање додека тој е надвор од градот веројатно е намерно.

Би ѝ пишала назад еднаш и би рекла, „Го испратив ова на мојот адвокат за преглед. Треба да комуницираме само преку адвокати од сега.“ Потоа исклучи ги нејзините пораки/повици.

Твојот сопруг не смее да дозволи таа да биде трето тркало во бракот. Ако не застане против неа и не те стави прва, тогаш треба да го преиспиташ односот. Ова однесување е лошо сега, па размисли колку ќе биде полошо кога ќе се венчате, особено кога ќе дојдат деца. Постави граници прво и држи се до нив. Што се однесува до тебе – одлучи за себе што можеш да издржиш во твојот однос со неа, од пријателски до целосно без комуникација. Изгледа дека таа нема да биде пријателка. Нејзините постапки (не твоите) диктираат како ќе комуницираш со неа во иднина… Твоето здравје и мир на умот се на прво место.

Силно ти препорачувам да го испиташ како твојот вереник ќе реагира на оваа ситуација. Размисли како би реагирал на сето тоа што го предизвикала неговата мајка. Колку непочитување дозволил да се случи? Можеш ли да го издржиш ова цел живот и уште полошо?

Ако не си задоволна со тоа што ќе го видиш, тргни се. Бидејќи ти ветувам, ќе биде полошо ако твојот вереник не ја доведе во ред. Оваа жена е нестабилна.


Пред неколку години бев притиснат да потпишам нешто (бев многу болен) за кое бев многу несигурен. Жалам што го потпишав. Ништо лошо не се случи, но знам дека можеше и жалам за тоа секој пат кога ќе ми дојде на ум. Не можам да го поништам. Ме стресира. Не се ставај во лошата ситуација во која се ставив јас. Другите луѓе ќе имаат добри совети за тебе околу ова прашање, но сакав да се јавам од некој што веќе ја направил одлуката и ја жали.

Не треба дури ни да зборуваш со твојата свекрва во овој момент. Исклучи ги нејзините известувања на твојот телефон. Не прифаќај нејзини повици или одговарај на нејзини пораки. Чувај ги сите пораки или гласовни пораки како докази за нејзиното вознемирување. Како твојот иден сопруг ќе реагира на неговата мајка ќе ти каже точно што треба да правиш.

Ако ја оправдува и бара од тебе да го потпишеш или ја поддржува својата мајка воопшто, тогаш имаш голем проблем. Ако сака предбрачен договор, тогаш секоја дискусија за предбрачен договор треба да се случи само меѓу тебе и него и вашите адвокати (не неговиот мајчин адвокат). Свекрвата не треба да има никакво влијание врз правниот договор меѓу тебе и твојот вереник.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тип влегува во кафеана и доаѓа до барменот…

Оди човек по улица и налетува на разбојник…