во , , ,

10 најдобри градови за живеење во 2019

Многу луѓе на прашањето „Кој е најдобриот град во светот?“ сигурно ќе одговорат дека тоа е нивниот роден град. Но, луѓето во кои градови навистина ја имаат таа привилегија?

Иако не може конкретно да се каже кој е најдобар град на светот затоа што сè зависи од субјективното гледиште и тоа што барате, но рангирањето според Time Out Index е спроведено според повеќе критериуми и тоа култура, храна, пијалаци, ноќен живот, соседски односи и чувство на среќа на жителите.

Учествувале 34.000 луѓе кои говореле за погодностите на своите родни градови и нивната убавина. Кој град е на првото место?

Топ 10 градови за 2019:

10. Токио, Јапонија – град кој најмногу луѓе сакаат да го посетат во 2019, плус најдобар град во Азија.

9. Париз, Франција – парижаните имаат повеќе секс од сите други и одат во музеи и галерии најмногу.

8. Глазгов, Шкотска – мал е и врнежлив, но жителите го сакаат поради пријателскиот дух во него, музиката, клубовите и храната.

7. Берлин, Германија – 84% од жителите на овој град сметаат дека има одлична забава, плус се цени креативноста во него.

6. Монтреал, Канада – втор е на листата според најмал број на работни часови на жителите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 слики на кои е тешко да познаете која е мајката, а која е ќерката

7 чудни паранормални искуства кои секој ги имал и што всушност значат