во , ,

106-Годишен напуштен брод станал пловечка шума

Напуштениот брод “SS Ayrfield” дефинитивно претставува главна атракција на заливот Хомбуш кој привлекува безброј посетители.

Бродот е направен во 1911 година и лансиран како “SS Corrimal”. Масивното пловило од 1.140 тони им служело на американските трупи за време на Втората светска војна како товарен брод за јаглен. Откако ја отслужил својата цел во период од 60 години, бродот бил повлечен, а подоцна бил испратен во Хомбуш за таму да остане засекогаш.

Хомбуш некогаш било прометно трговско место, а подоцна било претворено во бродоградилиште. Исфрлените бродови кои некогаш се користеле за превоз на јаглен и воени залихи биле оставени во заливот да плутаат и на крајот се распаднале.

Меѓутоа, “SS Ayrfield”, “SS Mortlake Bank”, “SS Heroic” и “HMAS Karangi” сè уште пловат по водата, а “SS Ayrfield” несомнено претставува величенствена глетка.

На бродот израснала цела мала шума, а крошните мангрово дрво буквално се прелеваат од бочните страни на бродот и прават тој да изгледа како недопрен пловечки рај.

Кога природата ќе создаде свое чудо, тоа е најубавата глетка на светот.

View this post on Instagram

“Here is a blend of two images to balance exposure. First a longer exposure is used to capture the detail in the shipwreck and then a fast shutter to capture the birds as they flew past” @dp_hopkins SS Ayrfield was a steel-hulled, single-screw steam collier. Purchased from the UK by the Australian government, the hull was used to transport supplies to American troops stationed in the Pacific region during WWII. Find this landmark near the mouth of Haslams Creek, just a 40-minute drive from Sydney CBD. Hashtag #mynikonlife to share your own shots of this unique piece of Aussie history. Camera: Nikon #D750 Lens: NIKKOR 25-70mm f/2.8 #MyNikonLife #Nikon #NikonAustralia #NikonAustralia100 #Nikon100 #NikonTop #NikonPhotography #NikonPhotographers #NIKKOR #MyNikonLife #Photography #NikonPhotographer #DSLR #NikonAsia #sunrise #shipwreck #ssayrfield #sydneyolympicpark #longexposure_shots

A post shared by Nikon (@nikonaustralia) on

Што мислиш?

7 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Јапонски уметник ги претвора најнесреќните моменти на Том и Џери во скулптури, а резултатот е пресмешен

Уште малце ќе дојде јануари…