во , ,

12 Предмети кои со своето присуство ја враќаат кујната во каменото време


Сите ние поминуваме многу време во кујната: готвење, јадење, чистење, разговор со пријателите со чаша чај или кафе. Од година во година ги користиме истите работи, заборавајќи на старите и непотребни предмети. Ова води до фактот дека кујната постепено станува преполна. Обично тоа не го забележуваме затоа што едноставно се навикнуваме на околината.

1. Стари даски за сечење

Секоја дрвена или пластична даска за сечење се троши со текот на времето: на неа се појавуваат гребнатини, исеченици, па дури и тврдоглави дамки од храна. Ова не само што изгледа грозно, туку и го поттикнува растот на габите и бактериите на површината. Да, претпочитаме да ги користиме вообичаените работи, но пожелно е да се ослободиме од една таква даска.

2. Садови и пакување за еднократна употреба

Многу производи на полиците на продавниците се продаваат во погодни пакувања, кои по употреба обично не одат во ѓубре, туку уредно се собираат некаде во кабинетот или под мијалникот. Си велиме: „Можеби ќе ни се најде некој ден“. Но, всушност, никој нема да стави храна во такви садови. Очигледно оваа навика ни е оставена од бабите и дедовците.


3. Стари изгребани тави со слој од маснотии

Секогаш кога нешто ќе почне да гори во нашата омилена тава, првото нешто што го обвинуваме е лошата нелеплива обвивка. Секој ден си велиме: „Треба да купиме нова и да ја фрлиме оваа“. Длабоките гребнатини на дното се првиот знак дека површината повеќе нема добро да ја извршува својата функција. Се разбира, тавата од леано железо на баба ќе трае долго време, но модерните модели не се дизајнирани за тоа.

4. Повеќе пакувања на рефус производи

По следното патување до самопослуга, по навика ги оставаме сите житарки, тестенини и други производи во пакувањето. Пред самата подготовка, најчесто користиме само дел од содржината, а остатокот внимателно го превиткуваме и го ставаме на полицата. Доста такви пакети се натрупуваат. Се препорачува да се префрла сè во посебни садови веднаш по купувањето. Тоа е поудобно и во такви тегли производите ќе бидат подобро зачувани.

5. Сламки за коктели, канапе ражничи и други украси

Долго чуваните сламки или чадори за коктели обично собираат прашина на кујнските полици или во фиоки. Најверојатно тие биле користени како што беше наменето само 1-2 пати. Тие секако изгледаат празнично и можеби некогаш ќе ви се најдат. Но, да бидеме реални: овие додатоци ќе продолжат да заземаат простор во кујната.

6. Плетени кошници

Согласете се дека кога чекате гости, сакате стилски да ја декорирате масата. За таа цел купуваме разни плетени корпи и тави. Некои за леб, други за слатки. Но, со текот на времето, желбата за украсување на храната се манифестира се помалку и помалку, па овие предмети едноставно ќе собираат прашина.

7. Многу непотребни лажици и шпатули

Ако внимателно ги прегледате сите ваши кујнски прибори и си го поставите прашањето: „За што ми треба сето ова богатство?“, излегува дека половина може безбедно да се испрати во корпата за отпадоци. Што всушност користите секој ден?

8. Неправилно складирани зачини

На прв поглед се чини дека многубројните зачини во различни пакувања се згодни за употреба, па затоа се трудиме да ги ставиме на видно место. Но запомнете дека сите производи имаат рок на траење. Исто така, по правило во храната додаваме само неколку зачини. Ова укажува на заклучокот дека е подобро да се ослободите од непотребните кеси и садови со зачини.

9. Чаши од кои пиеле и нашите баби

Сигурно многумина од нас наследиле вакви емајлирани чаши, а штета е само да ги фрлите. Но, ако вака се однесувате кон сè во кујната, тогаш оваа важна просторија во куќата ќе се претвори во музеј на непотребни експонати. Ваквите чаши, секако, предизвикуваат носталгија, но веќе нема потреба да ги користите.

10. Стар прибор за јадење

Старите лажици и вилушки, со кои никој не јаде долго време, по правило седат бескорисни. Дури и да не се чуваат на видно место, тоа не значи дека треба да бидат во кујната. Кога ќе дојдат гости, тешко дека ќе ја сервираме трпезата со тој прибор.

11. Куп весници на фрижидерот

Кога купуваме намирници во продавница, често посегнуваме по нов весник за да ги читаме вестите во слободно време или да се смееме на вицовите. Сепак, многумина имаат развиено навика да ги ставаат весниците на фрижидерот, верувајќи дека ќе бидат корисни. Како резултат на тоа, хартијата се акумулира и не само што го расипува изгледот на кујната, туку и собира прашина.

12. Комплет ножеви

Има огромен број кујнски ножеви од различни типови и секој има своја намена. Вообичаено е да се купат такви комплети за да се поедностави процесот на готвење. Со текот на времето, сепак, имате еден омилен нож: тој добро се вклопува во вашата рака и е удобен за сечење апсолутно сè. Останатите не се користат воопшто.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 Фотографии кои покажуваат колку е различно онлајн купувањето

Професорот надмено вели: Птиците и свињите не седат заедно…