во , ,

13 чудни закони од Австралија за кои сигурно не сте чуле

Од забрана за летање змај до казна за правосмукање во текот на ноќта, овие чудни закони во Австралија ќе ве замислат.

Далечната Австралија звучи како одлична идеја за посета, зарем не? Замислете само прекрасна клима, бескрајни песочни плажи и кенгури.

Но, ако не сте добро информирани за австралиските закони може да добиете парична казна поради тоа што некои од нив се навистина апсурдни.

Дел од бизарните закони во Австралија:

Превоз на повеќе од 50 килограми компири

Асоцијацијата за компири во Западна Австралија AT Western Australia Potato издејствувала закон со кој инспектори може да ве сопрат и да ви го пребараат возилото.

Ако „нелегално“ превезувате повеќе од 50 килограми компири може да добиете казна од 2.000 до 5.000 долари.

Спречување на свадба или погреб

Според законот, секоја личност која намерно спречува одржување на свадбена церемонија или погреб и ги загрижува луѓето, кои се дел од овие настани, е виновен за криминал.

За ова може да добиете парична казна од 10.000 долари или 2 години затвори.

Допирање на мали гулаби

Постои закон за заштита на тренираните мали гулаби кои летаат на долги дистанци за да пренесат порака и понекогаш учествуваат во локални трки.

Тие не смеат да бидат убивани, повредувани, фаќани, па дури и само допрени. Казната е 250 долари.

Објавување на лажни информации за раѓање, смрт, врски и вработување

Ниту една личност не смее во медиумите да објави вест од овој тип која е неточна.

Ова се однесува на известување за раѓање на дете кое сè уште не е родено, на објавување на смрт на личност која е уште жива и други ситуации. Максималната казна е 6 месеци затвор.

Видео на неделата

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Неверојатни луѓе со уникатни генетски аномалии

Ало Розе, татко ти е на тел, мојш ли да ми а дадиш мајка ти…