во

14 причини зошто Австралија го прави овој свет посебно место

Дали сакате да одите на место каде што има блескави инсекти, наместо снег на Божиќ, и птици кои имитираат кучиња, па дури и ги пеат вашите омилени песни?

Имаат посебни приклучници


Приклучниците во Австралија им изгледаат вообичаено само за луѓето од Нов Зеланд, Нова Гвинеја и Фиџи.

Сите други туристи треба да купат адаптер.

Вегемит


Вегемит е австралиско национално јадење. Тоа е направено од квасец заедно со различни зеленчуци и зачини.

Вегемит е прилично солено, но Австралијците сакаат да го јадат со леб и колачиња.

Месојадни коали


Локалните жители советуваат да бидете внимателни, бидејќи постои шанса да се сретнете со месојади коала. Тие се големи, агресивни животни кои живеат на врвовите на дрвјата и ги напаѓаат доверчивите луѓе одозгора.

Постојат многу начини да се заштитите себеси како да закачите вилушка во вашата коса за да ставите вегемит на вашата глава (ќе ви кажеме подоцна за тоа). Можете исто така да се обидете да зборувате со австралиски акцент.

За среќа, месојадната коала е само мит што се користи за да ги исплаши туристите!


Ему и кенгурите биле избрани да бидат формални симболи на Австралија со причина. Тие го симболизираат напредокот, бидејќи е општо мислење дека животните можат да се движат само напред.

Но, всушност, тие можат да се движат назад, но ретко го прават тоа.

Next Page

Што мислиш?

26 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Што учев VS. Што имаше на тест

Еве зошто кучињата се посреќни