во ,

20 Работи по кои ќе препознаеш типичен Македонец

– На сопствената венчавка познаваш една третина од гостите.

– Секоја свадба почнува со песната “Доста време ерген одев”.

Реклама

– Имаш барем еден роднина со кого си скаран.

– Во домот имаш календар со светци.

– Мислиш дека се е некаква завера.

– Мајка ти уште од мал те учи дека провевот убива.

– Во домот ракијата служи за лекување на сите болести, за прослави, за сите пригоди и како лосион за после бричење.

– Баба ти никогаш не го прифаќа фактот дека не си гладен.

– Кога ќе запознаеш странец прво го учиш да пцуе.

– Кај баба ти мора да изедеш супа, сарми, печење, салати, гибаница,печена пиперка со лук, пача и ванилици и никако не смееш да оставиш нешто во чинијата.

– Кога си бил мал ти велеле дека ќе ти порасне опашка ако пиеш кафе.

– Кога ќе видиш бебе, мора прво да го поплукаш три пати.

– Кога си бил мал те плашеле со вештерка.

– Мајка ти не ти дава да пиеш студена вода кога си испотен.

– Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан.

– Ако реченицата „Немој да се смееш, подоцна ќе плачеш“ ти изгледа логично.

– Една недела по Божик или Велигден имаш сарми за ручек.

– Живееш во земја во која ќотекот излегол од рајот.

– За време на ручек, се јаде цел леб.

– Ракија се пие пред појадок, за циркулација.


Кул Маици: -20% Попуст
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маж и жена празнуваат 35 години од брак. Наеднаш пред нив се појавила една добра вила…

6 Урнебесни вицови за брачни парови кои ќе ве насмеат до солзи