во ,

20 Морничави фотографии направени неколку моменти пред трагедија

Што се случува откако ќе се фотографираме? Личностите на овие фотографии сигурно не мислеле дека одговорот би бил морбиден. Сите имаме видено фотографии после некоја катастрофа, но има нешто навистина морничаво кај фотографиите направени неколку моменти пред да се случи нешто ужасно. Некои од фотографиите се толку „весели“ што настанот по нив изгледа уште повознемирувачки.

1. Фотографот Роберт Ландсберг го фотографирал ѕидот од пепел што го убил по ерупцијата на Света Елена. Успеал да го заштити филмот со неговото тело.

2. Екипажот на вселенското летало Челенџер пред да се качат на него. Леталото се распадна 73 секунди по лансирањето и го уби целиот екипаж.

3. Мајинг Н’Сека била медицинска сестра. Овде се грижи за болни за време на епидемијата од ебола во 1976-та година. Нејзината грижа довела кон тоа и таа да се разболи и почине кратко по настанувањето на оваа фотографија.

4. Црвениот автомобил на фотографијата има бомба која уби 29 луѓе и повреди 220. Мажот и детето преживеале, но не и фотографот.

5. 14-годишниот Кит Сапсфорд се сокрил во тркалото на авионот кој полетувал од Сиднеј кон Јапонија. Џон Гилспин, фотограф аматер, ја тестирал неговата нова леќа и случајно го фатил смртоносниот пад на Кит.

6. На фотографијата се гледа Вилијам Дејв Сандерс кој води над 100 студенти надвор од кафетеријата за време на масакрот во едно средно училиште. Подоцна бил застрелан 2 пати во градите и не преживеал.

7. Последна фотографија од уругвајскиот лет 571 пред да се сруши на Андите. Од 45 патници преживеале само 27. Но, преживеаните биле присилени на канибализам додека чекале да ги спасат – ги јаделе мртвите патници со цел да останат живи. По 72 дена биле спасени 16 луѓе.

8. Дејв Хали ја направил последната фотографија од неговата сопруга и 4-годишната ќерка пред да полетаат на нивниот одмор од соништата на летот MH17. Брзо потоа авионот бил срушен над Украина од Русија и загинале сите патници.

9. Роберт Оверкакер, професионален каскадер, возел глисер над Нијагарините Водопади со цел да ја подигне свеста за бездомниците во 1995-та година. Фотографијата е направена веднаш откако не се отворил неговиот падобран. Тој паднал и загинал.

Што мислиш?

10 поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Мамо, мамо, јас како сум се родила?

Отишле во пеколот еден Американец, Хиндус и Македонец…